logoĀtrie kredīti ar sliktu kredītvēsturi

Nonākot situācijā, kad steidzami ir nepieciešama nauda, bet paša finanses jau ir gandrīz iztērētas, viens no populārākajiem variantiem, kuru cilvēki mūsdienās bieži izmanto, ir ātrais kredīts. Tas ir naudas aizdevums, kuru iespējams saņemt ātri un ērti – vajadzīgs tikai internets. Turklāt, lai saņemtu šāda veida naudas aizdevumu, nav vajadzīgs arī galvotājs un ķīla. Ātrie kredīti ir īstermiņa kredīti, kuriem ir ātrs atmaksas laiks, kā arī tiem ir augsta procentu likme.

Sakārtot pēc »
Saņemšanas laiksPirmais
bez %
Pirmais
kredīts
Maksimālā summaVecuma ierobežojumsLAFPA biedrs?*Darba laiks
Moneza kredīts, aizdevums
Moneza Atsauksmes
15 min
Saņemt aizdevumu

Nē 200 – 10000 € 10000 €
20 – 70

Darbadienas laiks  08:00 – 22:00
Darba laiks brīvdienās  09:00 – 18:00
* “Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācijas” biedrs.

Saņemšanas laiks: 15 min

Pirmais bez % :

Pirmais kredīts: 200 – 10000 €

Maksimālā summa: 10000 €

Vecuma ierobežojums: 20 – 70

LAFPA biedrs:

Darba laiks: 08:00 – 22:00

Tie primāri ir paredzēti kā naudas aizdevumi ārkārtas situācijās – ātros kredītus nevajadzētu izmantot ikdienas tēriņiem. Taču šo naudas aizdevumu patērētāji biežāk izmanto tieši tam, kam tas nav paredzēts. Tas arī ir saprotami, jo šādu kredītu iegūt ir daudz vieglāk – lielākoties nav nepieciešams pat iziet no mājas, kā arī, ja kredīta devējs apstiprina aizdevumu, tad nauda debitora jeb kredīta ņēmēja norēķinu kontā nonāk ātrāk kā vienas stundas laikā.

Ātrais kredīts kā naudas aizdevuma iespēja Latvijā ir pieejama kopš 2007.gada. Sākumā kredītu saņemt bija viegli – galvenais, lai kredīta ņēmējs ir pilngadīgs. Nebija nepieciešams norādīt ienākumus, kā arī kredīta devēji piešķīra aizdevumu cilvēkiem, kuriem jau bija kredītsaistības. Tā kā ātro kredītu bija patiešām viegli saņemt, tad kredīta ņēmēji daudz nesatraucās par kredīta atmaksu, jo neatmaksāts kredīts neliedza iespēju saņemt naudas aizdevumu citur. Kreditori bieži vien nonāca zaudējumos. 2013. gada 6. februārī LNKA (Latvijas Nebanku Kredītdevēju Asociācija) biedri nolēma, ka līdz brīdim, kad Latvijā nebūs ieviests vienots kredītu reģistrs, ātros kredītus vairs nebūs iespējams iegūt tik elementāri, kā visu laiku. Kopš tā paša gada 11. februāra kreditori, kas pieder pie LNKA biedriem, vairs neizsniedz ātros kredītus tik vieglprātīgi.

  • Pirmkārt, visiem potenciālajiem kredīta ņēmējiem vienmēr ir jānorāda savs ienākumu stāvoklis.
  • Otrkārt, paši kreditori vienmēr pārbauda cilvēka kredītvēsturi – ja tā ir sabojāta un personas vārds ir ticis iekļauts parādnieku sarakstā, tad naudas aizdevumu saņemt ir daudz grūtāk. Šie abi aspekti ļauj kredīta devējam izvērtēt riska līmeni, kāds saistīts ar katru kredīta ņēmēju. Ja risks ir augsts, piemēram, personas ienākumu stāvoklis ir tāds pats vai zemāks nekā pieprasītais kredīta apjoms, tad pastāv niecīga iespēja, ka kreditors naudu piešķirs. Arī laba personas kredītvēsture sniedz kredīta devējam nodrošinājumu, ka kredīta ņēmējs ir uzticams. Tomēr šie nav vienīgie nosacījumi, kas radušies.
  • Treškārt, ātro kredītu bez ķīlas praktiski neiespējami ir saņemt personām, kuras ir tikko sasniegušas pilngadību. Respektīvi, lielāka daļa kreditoru tagad ātros kredītus izsniedz no vismaz 20 gadu vecuma.

Tajā laikā, kad ātros kredītus saņemt bija vieglāk, tad daudzi cilvēki, neatmaksājot kredītus laikā, nokļuva parādnieku jeb kredītu reģistrā. Tobrīd tas neietekmēja cilvēka iespējas saņemt ātros kredītus, taču tagad kopš 2013. gada februāra, šis ir viens no būtiskākajiem aspektiem, kas liedz cilvēku saņemt ārkārtas naudas aizdevumus. Kredītu jeb parādnieku reģistrs ir saraksts, kurā uzrādās kredītu ņēmēji, kuriem ir bijušas problēmas ar kredīta atmaksu – radušies parādi vai arī regulāri kavēti maksājumi. Ja parādi ir sasnieguši lielus apmērus, kā arī tikuši iesaistīti parādu piedzinēji vai pat tiesu izpildītāji, lai kredīts ar visiem procentiem un soda naudām tiktu atmaksāts, tad pastāv lielāka iespēja, ka jaunu kredītu tuvākajā laikā saņemt būs neiespējami. Var likties, ja problēmas ar kredītu atmaksu bijušas pirms pāris gadiem, tad tagad tas vairs neko nevar ietekmēt, tomēr tā tas nemaz nav. Nonākot kredītu jeb parādnieku sarakstā, kredīta ņēmēja vārds tajā saglabājas vēl 10 gadus. Arī tad, ja kredīts un parāds jau ir nomaksāti. Protams, kredīta devēji ņem vērā, cik ilgs laiks ir pagājis, kopš cilvēks nonācis parādnieku sarakstā. Ja tas bijis pirms 9 gadiem, tad kreditori, cerēdami, ka potenciālais kredīta ņēmējs ir labojies, var naudas aizdevumu piešķirt. Tomēr jāatceras, ka kredītvēsture nav vienīgais aspekts, kuru vērtē kredīta devējs.

slikta kredītvēstureJa cilvēks pavisam nesen ir nonācis parādnieku sarakstā, tad pastāv maza iespēja, ka kredīta devējs naudas aizdevumu piešķirs. Tomēr tas nemaina to, ka arī personām ar sabojātu kredītvēsturi var būt situācijas, kad steidzami ir nepieciešams naudas aizdevums, bet pašam lieku naudas līdzekļi nav, kā arī nepastāv citi varianti, kā nepieciešamo naudas summu iegūt. Lai gan Latvijā tagad darbojas daudz un dažādu uzņēmumu, kas nodarbojas ar ātro kredītu izsniegšanu, tomēr reti kurš piešķir naudu tiem, kuriem ir slikta kredītvēsture. Tomēr iespēja pastāv un tas ir svarīgākais. Ja cilvēkam ir regulāri ienākumi, tad starp visiem kreditoriem var atrast tādu, kas naudu aizdos. Protams, jārēķinās, ka pirms tam daudzi no kredīta devējiem noraidīs naudas aizdevuma pieprasījumu, taču nevajag padoties – ir iespējams atrast kādu, kas kredītu piešķirs. Sliktas kredītvēstures gadījumā potenciālajam kredīta ņēmējam gan ir jārēķinās, ka nebūs iespējams saņemt naudas aizdevumu ar izdevīgiem noteikumiem. Visticamāk, ka kredīta devējs piemēros lielākus procentus, kā arī atmaksas laiks var būt īsāks. Ātrajiem kredītiem jebkurā gadījumā ir diezgan īss atmaksas laiks – pārsvarā 1 vai 2 mēneši. Turklāt īsā atmaksas termiņa dēļ, šis kredītu veids ir viens no dārgākajiem, jo tiem ir augsta procentu likme. Lielākoties tā ir sākot no 10-20% un uz augšu. Ja bez ātrā kredīta tiešām nav iespējams iztikt, tad kredīta ņēmējam ir jābūt daudz pielaidīgākam attiecībā uz kredīta atmaksas periodu un procentiem.

Ja izdodas atrast kreditoru, kas piešķirs naudas aizdevumu, kredīta ņēmējam noteikti nevajag slēpt faktu, ka iepriekš ir bijušas problēmas ar kredīta atmaksu. Godīgums var tikt augstu vērtēts no kredīta devēja puses. Jebkurā gadījumā kreditors šo informāciju uzzinās, tāpēc melošana var tikai samazināt iespēju ātro kredītu saņemt. Tāpat kredīta ņēmējam nevajadzētu sniegt nepatiesu informāciju par ienākumu stāvokli. Pirmkārt, tas ir pretlikumīgi un, otrkārt, maldīgas informācijas norādīšana var kaitēt pašam kredīta ņēmējam. Tomēr jārēķinās, ka, ja cilvēkam ir sabojāta kredītvēsture, tad uzņēmums, kas var piešķirt ātro kredītu, noteikti cilvēkam pieprasīs izziņu no VID (Valsts ieņēmumu dienesta) par oficiālajiem ienākumiem, kā arī var likt uzrādīt izziņu no darba devēja. Turklāt iespējams būs jāuzrāda arī VSAA jeb Valsts sociālās apdrošināšanas izziņa. Parasti ātro kredītu izsniedzēji, ja tiek pieprasīts lielāks naudas aizdevumus, var iztikt arī ar pēdējo 3 – 6 mēnešu bankas konta izrakstu, taču sliktas kredītvēstures gadījumā visticamāk, ka būs jāuzrāda oficiālas izziņas. Lai radītu labāka un godīgāka cilvēka iespaidu par sevi kā par kredīta ņēmēju, vislabāk šos dokumentus jau uzreiz iesniegt kredīta devējam. Labas attiecības ar kreditoru var uzlabot izredzes kredīta iegūšanā.

Iespēju saņemt ātro kredītu noteikti uzlabos arī faktors, ja cilvēks vērsīsies personīgi pie privātā nebanku kreditora. Lai gan ātro kredītu var iegūt ar SMS jeb īsziņas palīdzību, tomēr šis nebūs tas gadījums, kad to vajadzētu izmantot. Ja kredīta ņēmējam nav tieša kontakta ar kreditoru, tad kredīta ņēmējs nevar izklāstīt radušos situāciju un vienoties ar kredīta devēju par individuāliem noteikumiem kredīta atmaksas procesā. Arī cilvēkam, kurš vēlas saņemt naudas aizdevumu, vajadzētu pašam piedāvāt iespēju, ka kredītu viņš var atmaksāt ar lielākiem procentiem vai ātrāk nekā tas parasti tiek piedāvāts. Protams, kredīta ņēmējam tas nav izdevīgi, tomēr, ja ir slikta kredītvēsture un nauda patiešām ir tik ļoti nepieciešama, tad šis var būt arī vienīgais variants, kā nepieciešamo aizdevumu saņemt. Ja kredīta devējs pats labprātīgi piedāvā lielākus procentu maksājumu, tas kredīta devējam dod iespēju gūt lielāku peļņu. Līdz ar to uzlabojas izredzes naudas aizdevumu iegūt. Protams, kredīta devējam gan jāredz reāli pierādījumu, kā izziņas no VID un darba devēja, ka kredīts ar augstiem procentiem pēc tam tiks arī atmaksāts. Kreditoram jābūt pārliecinātam, ka cilvēks ir maksātspējīgs un kredītsaistības spēs nokārtot laikā.

Lielāka iespēja iegūt naudas aizdevumu ar sliktu kredītvēsturi ir tiem cilvēkiem, kuri var nodrošināt savu pieprasījumu ar ķīlu. Ja cilvēkam ir, piemēram, automašīna, tad atrodami tādi kreditori, kas izsniedz naudu pret auto ķīlu. Ķīlas gadījumā kreditors nodrošinās pret zaudējumiem – parasti naudas aizdevums ir tādā apmērā, lai ķīla būtu vienlīdz vērtīga ar kredīta pamatsummu, kas jāatmaksā. Protams, procenti veidos atsevišķu naudas summu, kas jāmaksā vēl papildus. Ja kredīta ņēmējam ir iespēja nodrošināties ar ķīlu, tad slikta kredītvēsture var nesagādāt pārāks lielas naudas aizņemšanās problēmas. Ja tiek izmantota auto ķīla, tad kredīta devējs var izsniegt naudas summu, kas var sasniegt pat 90% no automašīnas vērtības. Tomēr jārēķinās, ka ne visi cilvēki, kas ikdienā pārvietojas ar mašīnu, var izmantot šādu iespēju. Viens no svarīgākajiem faktoriem, kas noteikti var ietekmēt izredzes, – cilvēkam ir jābūt reģistrētam automašīnas īpašniekam. Persona nevar būt tikai mašīnas turētājs. Tas nozīmē, ka, ja mašīna ir ņemta līzingā, bet vēl nav pilnībā nomaksāta, tad šo auto nevar izmantot kā ķīlu. Automašīna, kas tiks izmantota kredīta iegūšanai, nedrīkst būt arī vecāka par 20 gadiem. Viena no priekšrocībām, izmantojot šādu kredītu, kur cilvēks izmanto mašīnu par ķīlu, ir tāda, ka ieķīlāto transporta līdzekli ir iespējams lietot visu kredīta atmaksas laiku. Taču, ja tiks kavēti kredīta maksājumi, tad kredīta devējam ir tiesības atsavināt kredīta ņēmēja ieķīlāto kustamo īpašumu.

Kad cilvēks ir nonācis situācijā, kurā nepieciešami ārkārtas naudas līdzekļi, bet kredītvēsture ir sabojāta, personai noteikti ir jāapsver sava finansiālā situācija. Ja vien iespējams, vajag meklēt kādu sev piederošu objektu, kuru iespējams ieķīlāt, jo ķīla noteikti uzlabos cilvēka iespējas saņemt nepieciešamo naudas aizdevumu. Turklāt, ieķīlājot nevis pārdodot konkrēto īpašumu, to iespējams visu kredīta atmaksas laiku arī izmantot. Protams, katram kreditoram gan ir savi noteikumi, tomēr visticamāk, ka kredīta devējs neliegts kredīta ņēmējam izmantot ieķīlāto objektu, piemēram, automašīnu. Taču, ne visiem cilvēkiem, kuriem nepieciešams naudas aizdevums, pieder kas tāds, ko var izmantot kā ķīlu. Šādos gadījumos saņemt kredītu, ja ir sabojāta kredītvēsture, ir daudz grūtāk. Potenciālajam kredīta ņēmējam tad ir jābūt pretimnākošam un jāpiedāvā sev ne tik izdevīgi noteikumi – augstāka procentu likme, īsāks atmaksas termiņš.

Protams, svarīgs nosacījums, lai saņemtu kredītu, ja ir negatīva kredītvēsture, ir regulāri ienākumi. Ja cilvēks ir bez darba un nevar norādīt oficiālus ikmēneša ienākumus, tad ātro kredītu saņemt ir nereāli. Ja kredīta devējs piešķir naudas aizdevumu cilvēkam ar sliktu kredītvēsturi, tas jau ir pietiekami riskanti. Taču, ja cilvēkam vēl nav ienākumu, kurus var norādīt un kas nodrošinās kredīta atmaksu laikā, tad kreditors var jau uzreiz šo naudas aizdevumu norakstīt zaudējumos, jo kredīta ņēmējs ierindojas augsta riska grupā.

Personām, kurām ir tikai 18 vai 19 gadu, bet ir sabojāta kredītvēsture, arī ir praktiski neiespējami saņemt ātro kredītu. Kopš 2013. gada šādām personām vispār ir sarežģīti atrast aizdevēju, kurš var naudu piešķirt, bet ja kredīta ņēmējam šādā vecumā ir jau sabojāta kredītvēsture, tad izredzes saņemt naudas aizdevumu ir nereālas. Tiesa, maz ticams, ka šāda vecuma cilvēkiem jau būs sabojāta kredītvēsture un tie būs iekļuvuši parādnieku sarakstā.

Ņemot ātro kredītu, cilvēkam parasti ir jāizvērtē visi kredīta devēji. Tomēr, ja cilvēkam ir negatīva kredītvēsture un viņš pavisam nesen ir iekļuvis parādnieku sarakstā, tad šādā situācijā potenciālajam kredīta ņēmējam nav iespēju būt izvēlīgam. Kreditoru, kas var izsniegt kredītu cilvēkiem, kam ir slikta kredītvēsture, ir ļoti maz. Sākumā noteikti nāksies saņemt vairākus atteikumus, taču personai jāapbruņojas ar pacietību un jāturpina vērsties pie citiem kreditoriem. Turklāt labāk to darīt ir klātienē vai zvanot, jo tad kredīta ņēmējs varēs izstāstīt, kāpēc viņš nonācis parādnieku jeb kredītu reģistrā, kā arī varēs pārliecināt kreditoru, kāpēc personai šo naudas aizdevumu izsniegt. Potenciālais kredīta ņēmējs varēs pats piedāvāt uzreiz jau iespēju, ka var atmaksāt kredītu ar augstākiem procentu maksājumiem. Protams, katram cilvēkam gan ir pirms tam jāizvērtē savs ienākumu stāvoklis un maksātspēja – nav jēgas piedāvāt tādus nosacījumus, kurus nav iespējams izpildīt. Kredīta ņēmējs noteikti pārbaudīt ienākumu stāvokli – ja maksātspēja neliksies atbilstoša, tad nekāda daiļrunība nespēs kreditoru pārliecināt.

Ātrā kredīta ņemšana ir nopietns lēmums, kas pirms tam noteikti ir vairākas reizes jāapsver. Varbūt ir iespējams atrast kādu citu naudas iegūšanas alternatīvu, piemēram, var pajautāt draugiem vai ģimenes locekļiem. Varbūt iespējams pārdot kādu sev piederošu lietu, kura tāpat vairs netiek izmantota. Vieglprātīga kredīta ņemšana rada liekus sarežģījumus – cilvēkam var būt problēmas ar kredīta atmaksu, līdz ar to var tikt piesaistīti parādu piedzinēji vai tiesas izpildītāji. Šādā ceļā atdodamā naudas summa vairakkārt pieaugs, taču izredzes saņemt naudu nākotnē – saruks. Naudas aizdevums vienmēr ir jāņem ļoti apdomīgi un atbildīgi.