
Depozīts – termins, kas nereti var likties diezgan mistisks, jo sabiedrībā vēl joprojām īsti nav pilnībā skaidrs un saprotams par to, kas tad īsti ir depozīts, ko tas nozīmē, ko tas dara vai kā tas vispār tiek veidots. Taču, neskatoties uz to, ka šis termins ir daudziem līdz galam neizprotams vai nezināms, tas tik un tā tiek ļoti plaši izmantots un ar to nākas saskarties, kad cilvēks meklē veidus kur noguldīt savus līdzekļus vai arī vienkārši pašas bankas, kur cilvēks ir bankas klients, nereti sāk runāt kaut ko par depozītiem.
Mēdz teikt, ka depozīts ir kāds ļoti slēpts un nevienam neatrodams dārgumu vai ļoti vērtīgu priekšmetu krājums un kopums, kurš parasti ir slepus noglabāts zem zemes. Šādi depozīti parasti tiek meklēti zem zemes ar metāla detektoru, taču mūsdienu gadījumā metāla detektori, lāpstas un prasme cītīgi rakties zemē nav nepieciešama – depozīts mūsdienās ir kaut kas daudz vieglāks un vērtīgāks nekā zem zemes apraktas mantas.
Lai izkliedētu aizspriedumus un neizpratni par to, kas ir depozīts, kā arī radītu izpratni par to, kas tas ir, kādas ir depozīta funkcijas un kādēļ depozīts ir nepieciešams, šajā rakstā centīsimies rast atbildes uz šādiem jautājumiem:
- Kas ir depozīts?
- Kādi ir depozītu veidi?
- Kā veikt depozītu?
- Kādas ir depozīta priekšrocības?
Par cik depozīts ir vārds (un termins), kas ir apvīts ar tik ļoti lielu mistiku, sākot ar mantu glabāšanu zem zemes un beidzot ar naudas noguldījumiem bankā vai citās institūcijās, pievērsīsimies dažām depozīta definīcijām, lai rastu izpratni par to, kas ir depozīts mūsdienās.
Kas ir depozīts?
Depozīts ir termins, kas saistās ar finansēm un naudu. Depozīts nozīmē naudas noguldīšanu bankā vai citā finanšu institūcijā, kas pēcāk depozītā noguldīto naudu gala rezultātā padara par papildus ģenerētiem ienākumiem vai citu labumu. Depozīts parasti tiek veikti privātpersonu vai juridisku personu krājkontos vai norēķinu kontos. Vienīgā atšķirība slēpjas tajā, ka norēķinu konts, kurā tiek veikts depozīts ir tāds konts, no kura naudas līdzekļus var izņemt tikai apmaiņā pret čeku.
Savā primitīvākajā būtībā depozīts ir process, kurā ietilpst naudas jeb finansiālu līdzekļu noguldīšana citas personas vai institūcijas kontā, šo līdzekļu drošas uzglabāšanas nolūkos. Tas parasti saistās ar situācijām, kad privātpersona vai kāds uzņēmums ieskaita naudas līdzekļus bankas vai kredītiestādes kontā, lai tajā šī nauda būtu droši pasargāta un brīvi pieejama pašai privātpersonai vai uzņēmumam jebkurā brīdī. Depozītā ieguldītā nauda pieder ieguldītājam, līdz ar to tā ir pieejama vienmēr un ar noguldītāja atļauju un gribu ir iespējams depozītā noguldīto naudu nosūtīt uz citas personas vai uzņēmuma kontu vai izmantot šo naudu pirkumiem.
Taču, depozītam tiek piedēvēta arī otra ļoti svarīga nozīme – depozīts ir arī naudas līdzekļu noguldījums, kurš tiek izmantots kā priekšapmaksa noteiktiem pakalpojumiem, kas tiek saņemti vai veikti. Piemēram, tas ir sastopams situācijās, kad jūs piesakāt kaut kādu pakalpojumu par kuru uzņēmums jums prasa veikt pirmo depozītu jeb iemaksu, lai pārliecinātos par to, ka jūs apņematies izpildīt visus pakalpojumā iekļautos nosacījumus, kas ir saistīti ar jums – pieņemt pakalpojumu vai preci, utt. Tā pat arī depozīts tiek pieprasīts pie mājas vai dzīvokļa iegādes, vai automašīnas un citu lielu pirkumu veikšanas, taču parasti tas tiek saukts par pirmo iemaksu vai drošības naudu. Jebkurā gadījumā tas vēl joprojām ir un paliek depozīts.
Depozīts ir viens no vienkāršākajiem un visplašāk pieejamajiem naudas ieguldījumu veidiem. Depozīts privātajos vai uzņēmuma kontos nodrošina procentuālās likmes ienākumus atkarībā no noglabātās naudas summas. Depozīta radītie ienākumi ir prognozējami – tiklīdz nauda tiek ieguldīta depozītā, ir iespējams aprēķināt un ir zināmi depozīta procenti.
Depozīts var tikt izmantots naudas līdzekļu krāšanai, jo sniedz iespēju saņemt fiksētu un garantētu ienākumu un peļņu. Mūsdienās depozīts ir bezskaidras naudas līdzekļu noguldījums bankas kontā, slēdzot līgumu uz noteiktu laika periodu.
Kādi ir depozītu veidi?
- Naudas līdzekļu noguldīšana bankas kontā ar vai bez peļņas procentiem;
- Maksājumi jeb pirmās iemaksas, kas tiek sniegtas par preci vai pakalpojumiem un pasūtījumiem, lai garantētu saistību izpildi no klienta puses;
- Naudas ieguldījumi bankā tās drošai glabāšanai, procentu krāšanai vai nodrošinājumam
- Ilgtermiņa depozīti
- Īstermiņa depozīti
Kā veikt depozītu?
Depozītu ir iespējams veikt vairākos veidos un tas neaizņem daudz laika. Katra depozīta veidam ir savas nelielas priekšrocības, taču beigu beigās katrs veids dara savu – nogulda naudu depozītā.
Pirmkārt, depozītu ir iespējams veikt personiski, ierodoties bankā vai citā iestādē, kurā ir iespējams vai nepieciešams veikt depozītu. Bankā ir iespējams veikt depozītu, dodoties uz banku, ņemot līdzi visus jūsu naudas līdzekļus vai čeku par tādiem. Bankas darbinieks pieņems jūsu iesniegtos naudas līdzekļus un noguldīs tos jūsu depozīta noguldījumu kontā, pēc kā noslēgs ar jums līgumu, kā arī pastāstīs par visiem pieejamajiem depozītu veidiem.
Otrkārt, depozītu ir iespējams veikt arī ar pasta starpniecību, taču par šādu pakalpojumu ir nepieciešams interesēties konkrētajā bankā. Depozīti ar bankas starpniecību var būt arī nepieejami, taču ja tomēr jūsu banka tos piedāvā, tad jums ir iespēja nosūtīt depozītā ieguldāmos līdzekļus ar pasta starpniecību. Veicot depozītu caur pastu, vienmēr sazinieties ar banku, aizpildiet visus nepieciešamos dokumentus vai veidlapas, ja tas ir nepieciešams un noteiktajā termiņā veiciet pasta sūtījumu.
Treškārt, ir iespējams veikt elektronisko depozītu internetā. Šis pavisam noteikti ir viens no visvieglākajiem naudas noguldīšanas veidiem depozītā. Lai veiktu depozītu internetā ir nepieciešams doties uz jūsu bankas mājas lapu, pieslēgties internetbankai un noslēgt depozīta līgumu ar banku, ja banka piedāvā depozīta veikšanu internetā. Citiem depozīta veidiem internets arī ir lielisks veids, kā to veikt, jo ar internetbankas palīdzību jūs variet veikt naudas pārskaitījumus jebkurai privātpersonai vai uzņēmumam, kurš prasa depozītu pirmās iemaksas, drošības naudas vai citā formā. Tā pat arī jūsu darba alga, kas tiek ieskaitīta no jūsu darbavietas ir naudas depozīts jūsu bankas kontā.
Tas, kāds depozīta veikšanas veids ir nepieciešams tieši jums ir tieši atkarīgs no depozīta veida (aplūkot tabulu).
Kādas ir depozīta priekšrocības?
Depozītam piemīt vairākas priekšrocības, kas ir atkarīgas no depozīta veida un termiņa. Pirmkārt, depozīts ir iepriekš fiksēti un negrozāmi depozīta procenti un depozītu likmes visa noguldījuma termiņa laikā. Otrkārt, depozīts piedāvā izvēli noguldīt naudas līdzekļus jums nepieciešamajā valūtā, kuru jums vajadzēs izmantot pēc tam. Treškārt, depozīta galvenā priekšrocība ir iespēja brīvi pašam izvēlēties noguldījuma termiņu. Ceturtkārt, depozītā noguldāmās naudas summas var būt arī nelielas, taču ir atkarīgas no bankas vai citas iestādes. Piektkārt, vislielākajā daļā gadījumu komisija par depozīta atvēršanu netiek piemērota.