
Kredītu ņemšana vienmēr saistās ar lielu risku un atbildību pat tad, ja laikā, kad parakstāt līgumu, jūsu finansiālā situācija ir vērtējama kā ļoti laba. Neviens nevar paredzēt savu nākotni vairākus gadus uz priekšu un ienākumi pēc kāda laika var ievērojami samazināties. Šādā gadījumā var rasties problēmas ar kredītu atmaksu. Ko īsti iesākt brīdī, kad noteiktajā laikā vairs nevarat veikt kredīta maksājumus?
Svarīgi ir šādas situācijas risināt savlaicīgi. Nekādā gadījumā nedrīkst nemaksāt ilglaicīgi, jo soda procenti aug ļoti strauji. Jau tad, ja nevarat veikt tikai vienu kārtējo maksājumu, jums ir jāvēršas pēc palīdzības un jāveic noteiktas darbības. Rīcības plāni gan nedaudz atšķiras dažādiem kredītu veidiem (ātrajiem kredītiem, hipotekārajiem kredītiem, studiju kredītiem u.c.).
Neatkarīgi no jūsu kredīta veida, pirmā lieta, ko ieteicams darīt, ja esat nonācis finansiālās grūtībās, ir papildus ienākumu meklēšana. Jāmēģina izdomāt dažādas iespējas, kuras varat paveikt paša spēkiem. Piemēram, ja jums ir kāda brīva istaba savā mājā vai dzīvoklī, varat to izīrēt. Ja jums ir iespēja pašam atrast kādu citu dzīvesvietu, piemēram, pie vecākiem vai radiniekiem, varat uz laiku izīrēt visu savu mājokli. Vēl varat pārdot kādu vērīgu lietu, kas jums pieder, bet nav vitāli nepieciešama, piemēram, rotaslietas, elektrotehniku vai automašīnu. Ja jums ir tuvi draugi vai piederīgie, apsverat iespēju lūgt finansiālu palīdzību viņiem. Nekādā gadījumā nevajag ņemt citu kredītu, lai nomaksātu iepriekšējo, jo tādā veidā iekulsieties vēl lielākās nepatikšanās.
Ja nekas no iepriekš minētā nav iespējams, vai arī ja finansiālās problēmas ir pārāk nopietnas, lai kaut kas no tā visa palīdzētu, ir jāsazinās ar savu kredītiestādi. Arī tas attiecas uz visiem kredītu veidiem. Aizdevēji noteikti lūgs jums iesniegt dokumentus, kas pierāda jūsu finansiālās situācijas pasliktināšanos, piemēram, bezdarbnieka izziņu, ārsta izziņu, īres līgumu utt. Kredītiestādes katru gadījumu izskata individuāli, bet ja problēmas tiešām būs radušās neparedzētu apstākļu dēļ, jums piedāvās veikt kredīta restrukturizāciju. Tas nozīmē, ka jums tiks piedāvāts kāds no kredīta atmaksas atvieglojumiem, kā, piemēram, kredīta brīvdienas, atmaksas termiņa pagarināšana vai ikmēneša maksājuma summas samazināšana. Jārēķinās, gan, ka visi šie atvieglojumi ilgtermiņā sadārdzinās jūsu kredītu un kopā būs jāatmaksā vēl vairāk. Parasti kredītiestādes ir pretimnākošas, gadījumos, kad par savām problēmām paziņojat laicīgi.
Dažos gadījumos ir iespējams arī atdot kredītiestādei lietu, ko par izsniegto naudu esat iegādājies un tādā veidā segt visas saistības (vai vismaz lielāko daļu no saistībām), piemēram, ja līzingā esat paņēmis automašīnu. Arī ja esat iegādājies nekustamo īpašumu, šī shēma var tikt izmantota, bet tikai tad, ja esat izvēlējies noslēgt līgumu ar nolikto atslēgu principu. Par šādām iespējām vajag interesēties jau pirms kredīta ņemšanas.
Ja arī kredīta restrukturizācija nav devusi nekādu labumu, vai arī kredīta atmaksa ir krietni iekavēta, jāizmanto pēdējā iespēja – jāuzsāk maksātnespējas process. To gan nevar uzsākt jebkurš. Ir daudz noteikumu maksātnespējas uzsākšanai. Svarīgākais, ir jāatbilst kādai no divām maksātnespējas pazīmēm – personai nav iespēju nokārtot parādsaistības, kurām iestājies izpildes termiņš, un parādsaistības kopā pārsniedz 5000 EUR, vai arī personai nebūs iespējams nokārtot parādsaistības, kuru izpildes termiņš iestāsies gada laikā, un parādsaistības kopā pārsniedz 10 000 EUR, ja šī persona to var pierādīt. Maksātnespējas process gan nav nekas patīkams. Tas nozīmē, ka visa jūsu manta tiks iztirgota izsolē un arī pēc tam vēl var nākties maksāt kredītiestādei atlikušo summu. Tā ir pati pēdējā iespēja, kad vairs nav citu variantu.
Cilvēki bieži nonāk finansiālās grūtībās un vairs nespēj atmaksāt savus parādus. Tieši savas nezināšanas dēļ, daudzi ievērojami pārmaksā. Zinot, kā pareizi rīkoties, šādā situācijā, jums būs vieglāk aizsargāt savas intereses un laicīgi visu atrisināt.