
Investēšana – naudas līdzekļu noguldīšana savas nākotnes nodrošinājumam vai kādu nospraustu mērķu sasniegšanai gan īstermiņā, gan ilgtermiņā. Lai gan investīcijas parasti apgrozās tikai ap uzņēmumiem un dažādām valstiskām un nevalstiskām organizācijām, kuras nemitīgi veic dažāda veida investīcijas fondos, uzņēmumu attīstībai, izaugsmei un daudzām citām lietām, investīcijas ir pielīdzināmas arī pavisam vienkāršas personas ikdienas dzīvei – pensijas un pensijas 3 līmenis, kā arī citas.
Ikkatrs no mums vismaz vairākas reizes gadā investē savā, sava mājokļa vai bērnu nākotnē un labklājībā. Tas ir, iepērkot dažādas jaunas mēbeles, apģērbu, skolas vai darba piederumus, ieguldot automašīnā vai citur. Arī ēdiena iepirkšana tādā daudzumā, lai pietiktu visam mēnesim, ir investīcijas savā nākotnē, jo mēs apmainām naudas līdzekļus pret produktiem, kas nodrošinās izdzīvošanu nākotnes pirmajam mēnesim. Lai gan tas viss skan diezgan banāli un primitīvi, investīcijas parastu iedzīvotāju dzīvē ir visspilgtāk novērojamas tieši lietās, kas skar viņu tālāku nākotni jeb vecumdienas. Šeit sākas runa par pensiju un pensijas dažādajiem līmeņiem, jo īpaši pensiju trešais līmenis, kas ir visīstākās un tiešākās nozīmes investīcijas savā nākotnē. Apskatīt piedāvājumus.
Lai vairāk saprastu to, kādā veidā tad pensiju līmeņi ir tiešas investīcijas ikkatra cilvēka nākotnē, kuras pats cilvēks tad arī veic, ir nepieciešams iepazīties ar trešais pensiju līmenis un citu līmeņu īpašībām un darbību.
Kas ir pensiju līmeņi?
Kopā pastāv trīs pensiju līmeņi, savukārt, pensijas līmenis pats par sevi nosaka pensijas uzkrāšanās un veidošanās formu. Respektīvi, katra cilvēka pensija vecumdienām rodas trīs dažādu līmeņu ietekmē. Katrs no līmeņiem apzīmē citu pensijas uzkrāšanos veido un naudas avotu, no kura šī pensija tad beigās arī veidojas. Katram no līmeņiem ir sava funkcionalitāte, taču ir svarīgi atcerēties to, ka pati pensiju sistēma nav pilnīga vecumdienu nodrošinātāja – visu pensijas līmeņu darbība nodrošina visas pensijas stabilitāti vecumdienām, jo katrs līmenis ietver dažādus ieguvumus, kas visi, kopā nostrādājot, veido lielāku pensiju vecumdienām.
Kā jau minējām – kopumā pastāv trīs pensiju līmeņi, kur katrs no tiem nosaka to, kādā veidā pensija tiek veidota. Cilvēkam ir iespējas izvēlēties jebkuru no trim vai vairākus pensiju līmeņus:
- 1 pensiju līmenis – šis ir pirmais pensiju līmenis. Tas, galvenokārt, sastāv no visiem sociālās apdrošināšanas iemaksām, kā arī pensiju pirmais līmenis tiek piešķirts tikai tiem, kuri pelna oficiālu algu un veic sociālās apdrošināšanas iemaksas. Šīs iemaksas tiek maksātas esošajiem pensionāriem, kamēr katrā iemaksu veicējā notiek šādu iemaksu reģistrēšana. Pēcāk, kad pienāk cilvēka pensijas laiks, viņa kopējā pensija tiek pārrēķināta no visām veiktajām iemaksām un pensijas kapitāla.
- 2 pensiju līmenis – otrais pensiju līmenis ir mazliet sarežģītāks. Šajā pensiju līmenī daļa no sociālās apdrošināšanas iemaksām tiek novirzīta šeit, lai uzrātos. Pēcāk tā novirzās kādā cilvēka paša izvēlētā ieguldījumu plānā, kurus parasti piedāvā bankas. Bankas šos ieguldījumus tālāk novirza finanšu tirgos, kas pēc tam paaugstina pensijas vērtību un arī sniedz iespēju to saglabāt un nepazaudēt. Tad, kad cilvēks sasniedz pensijas vecumu, kas ir noteikts pēc valsts likumdošanas, viņam tiek atvērta pieeja šim izveidotajam pensiju kontam.
- 3 pensiju līmenis – tās ir investīcijas katra cilvēka nākotnē, kuras cilvēks izvēlas pats. Paralēli pirmajam un otrajam pensiju līmenim, trešais pensiju līmenis ir cilvēka brīvprātīgās iemaksas pensijā. Tas nozīmē, ka pensijas 3 līmenis ir brīvprātīgā pensija, kuru cilvēks uzkrāj sev pats, kā arī 3 pensiju līmeņa ienesīgums ir atkarīgs no paša cilvēka veikto iemaksu apmēra. Šajā līmenī iemaksas tiek veiktas pašrocīgi vai arī ar darba devēja palīdzību – tad, kad darba devējs ieskaita līdzekļus no tavas darba algas tieši tavā pensiju līmeņa fondā. Pēcāk, kā jau ar otro pensiju līmeni, visi ieguldītie līdzekļi tālāk tiek virzīti finanšu tirgos, kur pensija saglabājas un var iegūt vēl lielāku vērtību. Labākais ir tas, ka 3 pensiju līmenis atmaksa var sākties jau no 55 gadu vecuma pirms tā vecuma, kas oficiāli noteikts likumā. Kad cilvēks veic iemaksas pats, tas papildus iegūst arī ienākuma nodokļa atmaksas par visiem veiktajiem maksājumiem trešajā pensiju līmenī.
Taču, tikai tad, kad visi trīs pensiju līmeņi tiek piekopti un nodrošināta to darbība vienlaikus, cilvēks var simtprocentīgi parūpēties par savu nākotni – vecumdienām.
Kā darbojas 3 pensiju līmenis?
Neskatoties uz to, ka trešais pensiju līmenis ir tīri brīvprātīgs un tā ir tikai brīvprātīga iespēja iekrāt naudas līdzekļus cilvēka pensijai, tas ir viens no vissvarīgākajiem pensijas līmeņiem un kopējās pensijas veidotājiem, jo valsts nodrošinātā pensija nav tik liela, lai nodrošinātu katru pensionāru ar pilnvērtīgu vecumdienu dzīvi. Tieši otrādi – katrs cilvēks ir pats savs vecumdienu noteicējs un tikai pats savas laimes kalējs! Sāc krāt jau tagad un veic iemaksas savā pensiju trešajā līmenī, lai nodrošinātu iespējami labākas vecumdienas.
Kamēr pirmais un otrais pensiju līmenis tiek veidots no sociālās apdrošināšanas un citām iemaksām, kā arī dažādos citos procesos, tad trešais pensiju līmenis nodrošina ikvienam vēl vienu papildus iespēju iegūt vēl lielāku pensiju nekā to sniegs valsts pensijas vecumā. Tas ir – veicot brīvprātīgas iemaksas pašam vai ar darba devēju savā pensiju fondā, kas tiek atvērts tad, kad cilvēks izvēlas savā bankā trešo pensiju līmeni. Ir nepieciešams apskatīt piedāvājumus, lai izvēlētos vislabāko un drošāku banku un piedāvājumu. Tad, kad nauda tiek ieguldīta savā 3 pensiju līmenī ilgā laika posmā (vislabāk ir to darīt visas savas atlikušās dzīves garumā līdz pat vecumdienām), tā uzkrājas ļoti lielos apmēros un pēcāk nodrošina katram cilvēkam daudz lielāku pensiju un ievērojamus izdzīvošanas līdzekļus paralēli tai pensijai, kuru katram cilvēkam nozīmē valsts, kas tiek sasniegts likumā noteiktais pensionēšanās vecums.
Pensiju trešais līmenis sastāv no privātā pensiju fonda, taču tie, savukārt, ir divu veidu: slēgtie un atklātie. Slēgti pensiju fondi ir tie, kas ir domāti uzņēmumu darbiniekiem jeb fondu dibinātāju darbiniekiem, taču atklātie pensiju fondi ir domāti jebkuram cilvēkam pavisam tiešā veidā vai vienkārši noslēdzot vienošanos ar darba devēju, kurš cilvēka vietā veiks iemaksas viņa trešā līmeņa pensiju fondā. Pensiju 3 līmenis atsauksmes ir ļoti labas, taču apskatīt piedāvājumus vienmēr ir svarīgi, pirms veikt savu izvēli par labu kādam no pensiju līmeņiem un plāniem, kā arī bankām, kuras piedāvā dažādas iespējas.
Privāti pensiju fondi jeb 3 pensiju līmenis nav domāts tikai naudas ieguldījumiem jeb investēšanai pensijai! Tie ir radīti ar mērķi un nodomu, ka iemaksāti līdzekļi tiks saglabāti, kā arī noguldīti finanšu tirgū, kas pēc tam arī vairos pensijas vērtību ilgākā laika posmā. Tas nozīmē, ka pensija var sanākt vēl lielāka gala rezultātā.