
Mūsdienās vārds ”kredīts” ir kā pieņemta ikdienas forma, ko dzirdam uz katra stūra un arī paši, ja ne reizi dienā, tad reizi divās, šo vārdu noteikti pieminam. Ja mums nāktos savu draugu lokā atrast, kādu, kurš nav ar kredītsaistībām, vai mēs tādu atrastu? Vai mēs savā radu un paziņu lokā atrastu kādu, kurš nekad savā mūžā nav ņēmis kredītu? Varbūt kādam šāds cilvēks atrastos, bet lielākajai daļai tomēr nē. Mēs esam pieraduši pie komforta, skaistām lietām un pie jaunākās paaudzes tehnoloģijām, bet bieži vien mūsu maka biezums neatļauj šādas lietas iegādāties nekrājot ilgākā laika posmā. Mūsdienu cilvēkam nav laika krāt, jo vajadzības tikai aug un aug, viss visapkārt attīstās un cilvēkam jāspēj tikt laikam līdzi, tāpēc, kā risinājums palīgā nāk ātrie kredīti un līzingi, bet kad runa iet par nekustamo īpašumu iegādi, sākam interesēties par hipotekāro kredītu.
Kad tad īsti izsniedz hipotekāro kredītu?
Hipotekāro kredītu izsniedz zemes auglības uzlabošanai, nekustamā īpašuma mantošanas un pirkšanas maksājumu kārtošanai, ēku būvēšanai, modernizācijai, remontam, zemes meliorācijai, ilggadīgiem stādījumiem un citām vajadzībām. Šo kredītu neizdosies paņemt nosūtot SMS, kā tas ir pierasts ar ātrajiem kredītiem, kurus piedāvā tik daudz uzņēmumu, tā vienkārši 10 minūšu laikā tikt pie naudas savā kontā. Šī tik vienkāršā pasākuma dēļ, ļoti daudz cilvēku ir iekūlušies lielos parādos, jo neaprēķina, ka kredītu atdot nav tik viegli, kā paņemt. Tiek iekavēti termiņi, uzkrāti procenti un cilvēks vairs netiek brīvs no parādiem un maksājumiem.
Ar hipotekāro kredītu nebūs vairs tik viegli. Būs nepieciešama vesela dokumentu kaudze, algu izraksti, galvotājs,u.t.t., jo bankai jābūt pārliecinātai par to, ka spēsiet kredītu atdot, bet ja ne, lai vismaz ķīla būtu summai līdzvertīga, lai kredīta nemaksāšanas gadījumā īpašums segtu aizdoto summu. Lai paņemtu hipotekāro kredītu, jums ir jābūt kādam īpašumam, kuru ieķīlāt, lai šis īpašums būtu, kā ķīla aizdevumam, jo hipotekārā kredīta atmaksa tiek nodrošināta ar nekustamā īpašuma hipotēku, kas nozīmē, ka tev vai hipotēkas devējam piederošais nekustamais īpašums kalpo par nodrošinājumu kredīta atmaksai. Savukārt būtiska līguma pārkāpuma, piemēram, maksājumu ilglaicīga kavējuma dēļ tu riskē ar to, ka kredīta devējam ieķīlātais nekustamais īpašums var tikt pārdots trešajai personai, lai nodrošinātu izsniegtā kredīta atmaksu. Tāpat arī pastāv risks, ka, ja no nekustamā īpašuma pārdošanas iegūtā naudas summa nesegs parāda apmēru, tad atlikušo naudas summu būs jāsedz tev pašam vai galvotājam.
Latvijas Hipotēku un zemes bankai kā vienīgajai valstī ir tiesības izlaist dažādu sēriju ķīlu zīmes ar nosacījumu, ka apgrozībā esošajām ķīlu zīmēm pēc to nominālvērtības un to procentu maksājumiem vienmēr jābūt segtām ar vismaz tādas pašas vērtības hipotekāro aizdevumu un procentu maksājumiem. Kā segumu var izmantot arī Latvijas valsts garantiju. Kā arī banka hipotekāros aizdevumus var izsniegt ne tikai naudā, bet arī ķīlu zīmēs, atbilstoši nominālvērtībai, kuras to aizņēmējs arī pats realizē.
Parasti hipotekārā kredīta iegūšanai tiek noslēgti divi vai vairāki līgumi, t.i., kredīta līgums, ķīlas līgums, kā arī galvojuma līgums. Ieraksts par nekustamā īpašuma hipotēku tiek veikts zemesgrāmatā. Līdz ar to, slēdzot šāda veida līgumu, tev jārēķinās ar papildu izmaksām, kas saistītas ar ķīlas tiesību nostiprināšanu zemesgrāmatā. Ja līgums tiek slēgts pie notāra, tad papildus jāmaksā arī atlīdzība par notāra pakalpojumiem. Daudziem varētu likties, ka parakstīt šādu līgumu ar banku, būtu, kā aplikt cilpu ap kaklu, bet, ja par piemēru ņemam mājokļa iegādi, tad kāpēc, lai tā būtu cilpa kaklā? Vienmēr, ja rodas problēmas, var pārdot īpašumu un par iegūto naudu atdot kredītu. Ja finanses ir pietiekami stabilas, neredzu iemeslu neņemt kredītu, jo esot prātīgiem un neievelkoties parādos, risinājumu var atrast. Piedevām, kāda starpība, maksāt bankai katru mēnesi, piem., 300 EUR par kredītu vai maksāt uz rokas to pašu summu dzīvokļa īpašniekam? Atšķirība tikai tā, ka pēc gadiem, atmaksājot kredītu, īpašums būs tavs, bet no īrēta dzīvokļa tevi var palūgt aiziet jebkurā brīdī, vai piemēram nepagarināt īres līgumu.
Ja apdomāti pieņemam lēmumu gadu gaitā, tas mums var pat pozitīvi atmaksāties, ja runa ir par mājokļa iegādi. Jo īrējot dzīvesvietu mēs šo summu tā pat atdodam, bet mājoklis mums nepieder un nepiederēs. Tāpēc ja esi nolēmis ņemt hipotekāro kredītu, jau laikus gatavojies, lai atrastu sev labāko piedāvājumu. Tas var aizņemt diezgan daudz laika, jo ne visas bankas vēlēsies tev kredītu izsniegt. Tāpēc sagatavošanās darbus vajag sākt jau laicīgi ar piedāvājumu izpēti internetā. Uzmanīgi un paškritiski jāizvērtē savas iespējas kredītu atmaksāt, un kuru banku piedāvājums tevi apmierinātu.
Katrā bankā ir pieejams kredītspeciālists, tāpēc ieteiktu izvēlēties vismaz 3 bankas, kurās pieteikties uz konsultāciju. Bankas speciālists aprēķinās tieši tev izdevīgāko. Izskatot šos variantus tu atradīsi sev vispiemērotāko piedāvājumu.
Lai cik vilinošs bankas piedāvājums liktos, noteikti vajag izskatīt arī citus variantus un nepieņemt pārsteidzīgus lēmumus. Ir jāatcerās, ka šīs saistības ir uz ilgu laika posmu, tāpēc ir jāizvērtē visi apstākļi un nedrīkst pārvērtēt savas maksāt spējas.
Lai izvairītos no problēmām – aizņemies atbildīgi un ar lielu paškritikas devu!