
Kaut gan dabas draudzīgums ir svarīgs jebkuram no mums, lielākoties nevēlamies tērēt pārmērīgi lielas summas, lai maksātu par dabai draudzīgām izvēlēm, kas nākotnē nesīs labumu visiem no mums, bet šobrīd bankas kontā iecirtīs robu. Tomēr priekšstats par dārgu un maciņam nedraudzīgu zaļo dzīvesveidu lielākoties ir mīts. Turpmākajās rindkopās varēsi lasīt, kā dzīvot zaļi un izdarīt dabai un Zemei draudzīgas izvēles, tajā pašā laikā nekaitējot savai bilancei un ilgtermiņā samazinot kopējos izdevumus. Tā varēsiet savu dzīvi atvieglot, neraizēties, vai pastāv kredītu salīdzinātāja CredX RUS versija, bet arī dabu un līdzcilvēkus pasargāt no pārtikas, transporta, modes un citu industriju augošajiem slogiem.
ŪDENS PUDELES UN TERMOSI
Vasaras svelme liek sniegties pēc minerālūdens pudeles. Taču, tiklīdz ieejat tuvējā veikalā, visticamāk, plauktā rindojas plastmasas pudeļu rindas. Ja varat pamanīt kaut vienu stikla pudeli, tad patiešām veicies, bet, ja atrodaties mazākā vai piejūras pārtikas veikalā, lielākoties pieejamas tikai vienreizlietojamās pudeles. Te jāapzinās, ka izvēle ir Jūsu rokās. Savlaicīga plānošana un piedomāšana pie ikdienas izvēlēm, piemēram, ūdens pudeles iegāde un pēcāka uzpildīšana, ne tikai būs dabai daudz draudzīgāka, bet arī – lētāka. Katras jaunas pudeles iegāde ne tikai rada jaunus atkritumus, bet arī liek Tev tērēt naudu un atbalstīt ūdens pildīšanu plastmasas pudelēs. Dzīvojot Rīgā, varat droši dzert krāna ūdeni, savukārt, ja vēlaties būt pilnīgi pārliecināta, ka ūdens, ko dzerat no krāna, ir pilnīgi tīrs un neapdraud veselību, varat uzstādīt ūdens filtru. Šis vienreizējais ieguldījums ļaus ietaupīt ilgtermiņā un saudzēs dabu. Savukārt, ja neesat pilnīgi pārliecināts par savas mājas ūdens tīrību, tad varat to pārbaudīt bez maksas, paņemot paraugu un to nododot ūdens analīzei Baltezerā. Vienmēr ņemot līdzi savu ūdens pudeli vai termosu, kurā pagatavot tēju, varēsiet ne tikai ietaupīt uz ikdienas tēriņiem, bet arī pataupīt Zemi nākamajām paaudzēm, savukārt saglābt okeānu, kas vai pāri plūst no plastmasas pudelēm un maisiņiem.
GAĻA UN CITI DZĪVNIEKU PRODUKTI
Lai gan vairums Latvijas iedzīvotāju par uztura pamatu uzskata ne tikai graudus, dārzeņus un augļus, bet arī gaļu, zivis, piena un citus dzīvnieku produktus, to nelietošana uzturā ne tikai dos ieguldījumu Zemes problēmu risināšanā, bet arī caurmērā samazinās Tavus tēriņus, ja izvēlies gatavot mājās. Tā, piemēram, veģetāriešu un vegānu ēdienu receptes ļauj Tev ietaupīt teju pusi no vakariņu izmaksām, turklāt ilgtermiņā – arī uz veselības izdevumiem, ja izvēlies uzņemt uzturā fabrikā neapstrādātu pārtiku. Turklāt, ja izvēlēsieties beigt izmantot dzīvnieku produktus, tad ūdens patēriņš, kas nepieciešams gaļas mājlopu uzturēšanai, mazinās govju radīto oglekļa gāzu apjomu, kas atrodas atmosfērā, kā arī citādi uzlabos Zemes nākotnes izredzes. Izvēloties nelietot dzīvnieku produktus uzturā, Jūs arī ļaujat šobrīd mājlopu barības ražošanai izmantoto zemi izmantot Āfrikas valstīs un citos neauglīgos reģionos mītošajiem. Iegūstot pieeju graudiem, cilvēki var izdzīvot no zemes, kas savādāk tiek izmantota graudu ražošanai lopiem. Tādējādi tiek taupīti resursi; gaļas un piena produktu ražošana ir pārāk izšķērdīga.
ENERĢIJA: GAISMA
Lai ietaupītu elektrības resursus vai būtu videi draudzīgs, izmantojot elektrību, nemaz nav jābūvē sava mazā piemājas hidrostacija vai jāiegulda saules paneļos. Kaut gan abi iepriekšminētie varianti ir tiešām ieteicami, un mēs viennozīmīgi iesakām tos pielietot, vari sākt ar kaut ko pavisam mazu: spuldzīšu nomaiņu. It īpaši Latvijas apstākļos, kur garās ziemas naktis liek izmantot daudz vairāk gaismas, nekā citos zemes punktos, lampiņu efektivitāte un enerģijas izmantojums ir ļoti svarīgs ne tikai Tavam maciņam, bet arī visai Zemeslodei. Jo mazāk enerģijas tiks izmantots, jo mazāk jāuztraucas par dažādiem enerģijas ieguves veidiem.
BRAUCIENU DALĪŠANA
Laikā, kad dalīšanās ekonomika ne tikai zeļ un plaukst, bet arī tiek akceptēta kā viens no peļņas ieguves veidiem, to iesakām izmantot savā labā. Takši, dalīšanās ar nevajadzīgajām un novalkātajām drēbēm vai sava dzīvojamā istabā esošā dīvāna dalīšana ar kādu ceļotāju dod iespēju nopelnīt vai neiztērēt tik daudz, cik tas būtu ar ierasto kapitālisma akceptēto “tērē vairāk” saukli un viesnīcu rezervācijām, jaunākās sezonas modes zīmolu apģērbu kolekcijas iegādi. Piemēram, dalīšanās ar braucienu privātajā automašīnā ir viens no veidiem, kā ne tikai dzīvot zaļi tās finansiālajā, bet arī ekoloģiskajā nozīmē. Braucienu dalīšanas aplikācijas, kā BlaBlaCar, Oskar un citas, ļauj samazināt izmešu skaitu – un benzīna, ogļskābās gāzes apjomu un citus kaitīgos noplūdes gāzu izmešus, kas rodas, vadot automašīnu. Kaut gan to pilnīga dzēšana nebūs iespējama, ja joprojām pārvietojaties ar benzīna enerģijas darbinātu spēkratu, šo kaitējumu var viegli samazināt tik vienkārši, kā izvēloties braukt ar kādu partneri.
Atkarībā, vai esat mašīnas īpašnieks, vai arī pakalpojuma izmantotājs un kāda cita viesis, šā vai tā varēsiet ietaupīt un mazināt savus izdevumus, ja regulāri garākiem braucieniem izvēlaties izmantot BlaBlaCar pakalpojumus. Tas ir ne tikai droši un patīkami, bet arī dabai draudzīgi un vienkārši.
PAŠGATAVOTA KOSMĒTIKA UN TĪRĪŠANAS LĪDZEKĻI
Ja tomēr vēlaties sākt ar ko pavisam mazu, bet dabai, dzīvniekiem un Tavai veselībai draudzīgu izvēli, tad mājās izgatavota kosmētika ir izcila iespēja ne tikai ietaupīt, bet arī iegūt augstākas kvalitātes kosmētiku, tīrīšanas līdzekļus un citas mājsaimniecībā lietojamas substances, tajā pašā laikā mazinot ķimikāliju izmantošanu, laboratorijas pētījumus ar dzīvniekiem un okeānu piemēslošanu ar lieliem plastmasas iepakojumu daudzumiem. Pašgatavota kopjošā kosmētika, kas galvenokārt sastāv no eļļām, augu sviestiem, sodas un dabīgajām ziepēm, ir ideāls veids, kā uzturēt savu veselību kārtībā un rūpēties par savu ķermeni bez ķimikāliju ietekmes. Tāpat arī iespējams mājās izgatavot dekoratīvo kosmētiku, izmantojot augu ekstraktus, krāsas un citus savienojumus. Tā Jūs varat ne tikai izgatavot tieši Jūsu ādas kompleksam atbilstošo tonālo krēmu vai pūderi, bet arī kārotās krāsas lūpu krāsu vai acu ēnas, kas tajā pašā laikā maksās vismaz uz pusi lētāk, kā dabiskās kosmētikas veikalā vai vienkārši kosmētikas veikalā iegādātās. Tīrīšanas līdzekļu izgatavošana paša spēkiem atalgosies vismaz trīskārši. Vienkārši un lēti pagatavojami, tīrīšanas līdzekļi, kuru sastāvā pamatā ir soda, etiķis un citrusaugļu sula smaržai, ir ne tikai ļoti izdevīgi maciņam, bet arī dabai. Ja izvēlaties logu tīrīt ar etiķi veikalā nopērkamo ķimikāliju vietā, vai arī vannasistabu atsvaidzināt ar sodā iemērktu citronu, Jūs manīsiet teju tūlītējas izmaiņas savā bilancē.
Kopumā visi varam izdarīt zaļas izvēles, lai dzīvotu zaļi. Kādam tā ir pašgatavots grīdas mazgāšanas līdzeklis, kādam citam – veļas pulveris un uz dzīvniekiem netestēts vaigu sārtums, bet kādam – ikdienas ūdens līdzi ņemšana savā pudelē un atteikšanās no piena, medus un gaļas. Lai vai kāda ir tava izvēle, sākot vairāk domāt par dabu un raizēties par savu ikdienas izvēļu sekām ne tikai šodien, bet vēl pēc 50 gadiem, varat baudīt augļus jau šodien. Izvēlies ekoloģiju – audzē bilanci!