logoAuto kredīts

Naudas aizdevumi kredītu formātā mūsdienās tiek bieži izmantoti, kad nepieciešams risinājums, ja gadījušās īslaicīgas finansiālas grūtības. Tomēr lielāka apjoma kredītus cilvēki izmanto, kad nepieciešams iegādāties kādu lielu pirkumu, piemēram, dzīvokli, sadzīves tehniku vai auto, jo ne vienmēr ir laiks vai pacietība vajadzīgo naudas daudzumu sakrāt pašam. Lieliem pirkumiem vai remontdarbiem gan bankas, gan arī privātie kreditori piedāvā dažādus ilgtermiņa kredītus.

Sakārtot pēc
Pieteikuma izskatīšanaJebkurš
transports
Maksimālā
summa
Mēneša %
likme
Max no
vērtības
Nepieciešama TADarba laiks
2 min
Saņemt aizdevumu
10000 €
No 1,25% 100% Darbadienas laiks  08:00 – 22:00
Darba laiks brīvdienās  09:00 – 18:00

Pieteikuma izskatīšana: 2 min

Jebkurš transports:

Maksimālā summa: 10000 €

Mēneša % likme: No 1,25%

Max no vērtības: 100%

Nepieciešama TA:

Darba laiks: 08:00 – 22:00

Bieži vien, lai iegādātos jaunu vai lietotu automašīnu, tiek piedāvāts izmantot auto kredītu. Tomēr šādu pašu vārdu savienojumu „auto kredīts” izmanto arī tas cilvēku loks, kuri ieķīlā savu mašīnu, lai saņemtu naudas aizdevumu. Kaut gan tiek izmantots viens termins, auto kredīts var nozīmēt divus dažādus ar naudu saistītus procesus. Lai izvairītos no pārpratumiem, nepieciešams saprast, kādas ir šīs abas auto kredīta iespējas, kā arī kad un kādā veidā tās iespējams izmantot.

Pirmkārt, auto kredīts jeb auto līzings – aizdevums, kas cilvēkam nepieciešams, lai mašīnu iegādātos. Gan jaunas, gan lietotas automašīnas iegāde ir diezgan dārgs pirkums, kuram bieži vien nepieciešami vairāki simti un pat tūkstoši eiro. Tāpēc, lai cilvēks automašīnu varētu iegādāties, neveltot daudz laika naudas krāšanas procesam, auto kredītu devēji piedāvā iespēju iegādāties mašīnu pēc klienta izvēles. Vienīgais, kam nauda uzreiz no klienta puses būs nepieciešama, ir pirmā iemaksa, kas ir aptuveni 10% – 20% no vēlamā spēkrata vērtības. Protams, katram kredīta devējam šī iemaksa var atšķirties, kā arī var nebūt vispār, tāpēc pirms tam ir jāveic auto kredītu devēju salīdzināšana. Kad pirmā iemaksa ir veikta, tad kredīta ņēmējs var uzreiz sākt lietot iegādāto automašīnu, tomēr viņš vēl nav tās īpašnieks. Līdz brīdim, kad kredīta ņēmējs būs kreditoram atmaksājis visu automašīnas vērtību, kā arī vēl procentus, tikai tad mašīna kļūs par kredīta ņēmēja īpašumu. Kamēr mašīnas īpašnieks ir kreditors, tikmēr cilvēkam ir jāveic ikmēneša maksājumi par auto. Pirms līguma noslēgšanas abas puses savstarpēji vienojas par atmaksas grafiku – kredīta ņēmējam ir tiesības samaksāt lielāku pirmo iemaksu nekā kredīta devējs pieprasa. Līdz ar to turpmākie ikmēneša maksājumi, izdalot tos vienādās daļās pa visu atmaksas termiņu, būs mazāki. Protams, var arī maksāt kreditora pieprasītos 10% no mašīnas vērtības, tikai tad pārējie ikmēneša maksājumi būs lielāki. Taču šādā gadījumā atmaksas grafika izvēle neietekmē summu, kas beigās kredīta ņēmējam ir jāsamaksā. Auto kredīta ņēmējam, lai kļūtu par mašīnas īpašnieku, ir obligāti jāsamaksā visa naudas summa, kuru sastāda automašīnas vērtība tajā brīdī, kad tiek parakstīts līgums. Tomēr kredīta ņēmējs var samazināt procentu izmaksas, kas neietilpst automašīnas vērtībā. Procenti ir jāmaksā papildu mašīnas cenai. Jo ilgākas ir kredītsaistības ar kredīta devēju, jo vairāk naudas būs jāpārmaksā. Tāpēc, lai kopumā samazinātu naudas summu, kas tiek tērēta auto iegādei, cilvēks var izvēlēties īsāku atmaksas termiņu, taču šādā gadījumā ikmēneša maksājumi būs lielāki. Tomēr, katram topošajam auto īpašniekam ir pašam jāizvērtē savi ienākumi un jāsaprot, cik daudz naudas viņš var maksāt par auto kredītu jeb līzingu katru mēnesi. Turklāt arī kreditori pirms līguma slēgšanas izpēta cilvēka ienākumus, kā arī nepieļauj situāciju, kurā cilvēks iztērē vairāk kā 30% – 50% no saviem ikmēneša ienākumiem par kredīta atmaksu. Kredīta ņēmējam vienmēr ir rūpīgi jāapsver, kādu naudas summu viņš spēs katru mēnesi novirzīt kredīta atmaksai, pretējā gadījumā var rasties sarežģījumi ar aizdevuma atmaksu un cilvēks var nokļūt parādos. Ja kredīta ņēmējs kavē ikmēneša maksājumus par auto, tad kredīta devējs var atsavināt mašīnu. Turklāt kā nodrošinājums, lai kreditors nenonāktu zaudējumos, ir arī pirmā iemaksa, ko cilvēks ir veicis kredīta noformēšanas sākumā.

Auto kredīts šādā izpratnē ir tas pats kas finanšu līzings, kas tiek izmantots auto iegādei. Līzinga objekts jeb automašīna tiek nodota līzinga ņēmēja lietošanā, taču šī objekta īpašnieks ir līzinga devējs. Cilvēks par automašīna īpašnieku kļūst tikai tad, kad ir veikts pēdējais maksājums par līzinga objektu. Automašīnu iespējams iegādāties arī, izmantojot pilna servisa līzingu. Tas nozīmē, ka šāda līzinga ņēmējs arī līdz pēdējā maksājuma veikšanai ir tikai objekta turētājs, taču līzinga devēja pienākumos ir visu atmaksas periodu nodrošināt to, ka automašīna ir labā tehniskā stāvoklī, kā arī tai ir veikta apdrošināšana. Līzinga devējs nodrošina visus nepieciešamos pakalpojumus, kas nepieciešami, lai mašīnu varētu izmantot. Protams, par visiem papildu pakalpojumiem pilna servisa līzinga ņēmējam ir arī jāmaksā, taču cilvēkam pašam nav jāņemas ar apdrošināšanu veikšanu, CSDD nodokļa maksāšanu – visas šīs izmaksas tiek pierēķinātas pie ikmēneša maksājumiem par līzinga objektu. Lai gan šāds līzings izmaksā dārgāk, tomēr tas nodrošina vairāk ērtību līzinga ņēmējam. Ir pieejams arī trešais līzinga veids – operatīvais jeb nomas līzings, kurā līzinga ņēmējs vienojas ar līzinga devēju par termiņu, kurā cilvēks izmanto jeb nomā automašīnu. Kad šis laika periods ir beidzies, cilvēks nekļūst par mašīnas īpašnieku. Viņš var pagarināt līgumu un turpināt izmantot auto, kā arī var līguma izbeigt, taču tādā gadījumā mašīnu izmantot vairs nav iespējams. Par operatīvo jeb nomas līzingu ir jāmaksā tikai tie maksājumi, kas saistīti ar līzinga objekta izmantošanu – par tiem iepriekš iespējams vienoties ar līzinga devēju. Protams, termiņa beigās cilvēkam ir iespēja izmantot izpirkšanas tiesības, līdz ar to nomas līzinga vietā nāk finanšu vai arī pilna servisa līzings, kuru nomaksas beigās klients arī kļūst par mašīnas īpašnieku.

auto kredītsLai izmantotu auto kredītu, kas paredz automašīnas iegādi, cilvēkam ir jāatbilst arī kredīta devēja nosacījumiem. Pirmkārt, kredīta ņēmējam ir jābūt pilngadīgam. Atšķirībā no ātrajiem kredītiem, kurus 18 un 19 gadus jauniem cilvēkiem ir grūti saņemt, auto kredīts šādus diskriminējošus ierobežojumus neparedz. Ikvienam pilngadību sasniegušam Latvijas pilsonim ir šāda iespēja, taču potenciālajam kredīta ņēmējam noteikti ir jābūt stabiliem ikmēneša ienākumiem. Šis ir otrs svarīgais faktors, ko kredīta devējs noteikti pārbaudīs. Visticamāk, ka kreditori izpētīs pēdējo 3-6 mēnešu ienākumus, lai spētu novērtēt cilvēka maksātspēju. Treškārt, kredīta ņēmējam nedrīkst būt negatīva kredītvēsture. Tas nozīmē, ka cilvēka iepriekšējās kredītsaistībās, ja tādas ir, nevar būt bijušas problēmas ar kredīta atmaksu. Ja cilvēks ir ticis iekļauts parādnieku jeb kredītu reģistrā, turklāt pēdējo gadu laikā, tad droši vien kredīta devējs var atteikt aizdevumu. Pie tam svarīgi atcerēties, ka, nonākot parādnieku sarakstā, cilvēka vārds tajā uzrādās vēl nākamos 10 gadus pat, ja parāds jau ir sen kā atmaksāts.
Izvēloties auto kredīta devēju, svarīgi ir salīdzināt visu kreditoru piedāvājumus. Turklāt šādu kredītu iespējams saņemt ne tikai pie privātajiem kreditoriem, bet arī bankās. Ja cilvēks nolēmis naudas aizdevumu saņemt bankā, tad jārēķinās, ka process būs garāks, kā arī kredītu ir grūtāk saņemt. Tomēr bankas piedāvā zemākas procentu likmes, tāpēc, ja cilvēks nevēlās pārāk daudz pārmaksāt, tad bankas var piedāvāt izdevīgākus variantus. Aizņemoties pie privātajiem kreditoriem, kredīta saņemšanas process ir daudz ātrāks, turklāt arī ērtāks. Šādu kredītu iespējams saņemt arī ar interneta starpniecību. Taču nebanku kreditoriem ir augstākas procentu likmes. Tāpēc viens no svarīgākajiem aspektiem, kas savstarpēji jāsalīdzina, izvēloties kredīta devēju, ir gada procentu likme, kas sastādīs to summu, kuru cilvēkam nāksies maksāt papildu automašīnas vērtībai. Tiesa, lielākā daļa kreditoru par procentu likmi vienojas ar katru kredīta ņēmēju individuāli.

Kā trūkums šim kredītam ir tas, ka, ja mašīnas tirgus vērtība kredīta atmaksas perioda laikā samazinās, tas nemaina atmaksājamo pamatsummu, par kuru kredīta ņēmējs no sākuma ir vienojies ar kreditoru. Tas nozīmē, ka, ja sākumā mašīnas vērtība bija 5 000 eiro, bet pēc 3 gadiem tās vērtība jau ir 4 500 eiro, tad tik un tā kredīta ņēmējam savam kreditoram ir jāmaksā sākotnējie 5 000 eiro. Protams, papildu vēl arī naudas summa, kuru sastāda gada procentu likme.

Otra nozīme, kas ir vārdu savienojumam „auto kredīts”, ir, kad cilvēkam jau pieder mašīna, taču ir nepieciešama nauda kam citam. Lai mašīnu nevajadzētu pārdod, vai arī ņemt kādu citu kredīta veidu, mašīnu iespējams izmantot kā ķīlu, kas kalpo par nodrošinājumu kredīta devējam. Respektīvi, auto kredīts jeb naudas aizdevums pret auto ķīlu. Šādam kredītam ir daudz priekšrocību. Pirmkārt, veicot mašīnas ieķīlāšanu un par to pretī saņemot aizdevumu, kredīta ņēmējs joprojām var izmantot savu auto. Tiesa gan, viņš uz konkrēto atmaksas periodu vairs nav mašīnas īpašnieks, bet gan tikai turētājs. Otrkārt, kreditēšanas uzņēmumi var piešķirt kredītu līdz pat 100% no automašīnas vērtības. Lielākoties gan tiek piedāvāts kredīts līdz 90% no auto vērtības, taču, ja mašīna ir jauna un labā tehniskā stāvoklī, tad aizdevuma summa tāpat var būt pietiekami liela. Treškārt, šādam auto kredītam ir zema procentu likme, jo cilvēks jau ar auto ķīlu norāda, ka kreditora riska līmenis ir diezgan mazs. Ceturtkārt, šis ir kredīts, kur cilvēkam var būt arī ne pārāk pozitīva kredītvēsture, kā arī kredīta ņēmējam var jau būt citas kredītsaistības. Kaut gan kredīta ņēmējam var būt citi atmaksājamie kredīti, taču tie nevar būt saistīti ar automašīnu, kas tiks izmantota kā ķīla. Piektkārt, šādam aizdevumam pret auto ķīlu ir garš atmaksas termiņš, kurā cilvēks teorētiski var bez problēmām veikt regulārus maksājumus. Protams, lai atmaksas laikā nerastos sarežģījumi, kredīta ņēmējam pirms tam ir rūpīgi jāizplāno, kādu naudas summu viņš var katru mēnesi atļauties novirzīt kredīta atmaksai.

Lai saņemtu auto kredītu, tāpat kā jebkurā citu kredīta veidā, kreditors noteikti pārbaudīs cilvēka ikmēneša ienākumus, lai pārbaudīta viņa maksātspēju. Turklāt šādi iespējams noteikt, cik lielu aizdevumu ir iespējams piešķirt. Tas nozīmē, ka, lai gan mašīna jau kalpo kā ķīla, kredīta ņēmējam noteikti ir jābūt arī stabiliem ienākumiem, kurus iespējams uzrādīt. Ja maksājumi netiks regulāri veikti, tad kredīta devējam ir tiesības atsavināt automašīnu.

Kredīta devējs nosaka dažādus noteikumus, kuriem jāatbilst, lai cilvēks varētu izmantot šo auto kredīta veidu. Kredīta ņēmējam ir jābūt vismaz 18 gadus vecam, kā arī tam ir jābūt Latvijas pilsonim. Viens no svarīgākajiem nosacījumiem, lai šādu kredītu varētu saņemt, cilvēkam, kurš veic auto kredīta pieprasījumu, izmantojot auto ķīlu, noteikti jāuzrādās kā konkrētās mašīnas īpašniekam. Tas nozīmē, ja cilvēks pēc CSDD datiem ir tikai mašīnas turētājs, bet īpašnieks ir, piemēram, tētis, tad cilvēks šo mašīnu nevar ieķīlāt. Otrs svarīgais nosacījums paredz, ka mašīna nevar būt iesaistīta kādās citās kredītsaistībās, tā nevar būt līzingā. Papildus šiem aspektiem automašīnai jābūt izietai valsts tehniskajai apskatei, kā arī apdrošinātai ar OCTA un atsevišķos gadījumos arī jābūt KASKO (ja mašīnas vērtība lielāka par 5 000 eiro). Svarīgi arī, lai mašīna nebūtu vairāk kā 20 gadus veca.

Lai kredītu saņemtu, kredīta ņēmējam jāveic arī citi maksājumi, piemēram, pārreģistrācijas maksa CSDD, kā arī līguma noformēšanas maksa.

Ja cilvēks ir izlēmis, ka nepieciešams izmantot šo auto kredītu, kas paredz mašīnas izmantošanu kā ķīlu, tad noteikti ir jāsalīdzina visi pieejamie kreditori, kas piedāvā auto kredīta iespēju. Piedāvājumus savstarpēji salīdzinot, cilvēks var atrast sev izdevīgāko variantu.

Kad izvēle ir veikta un cilvēks atbilst visiem kreditēšanas uzņēmuma nosacījumiem, tad atliek iesniegt pieprasījumu attiecīgajam kreditoram. Cilvēkam noteikti būs jānorāda savi ienākumi, personas dati, nepieciešamā informācija par ieķīlājamo mašīnu. Pēc šīs informācijas kredīta devējs varēs izvērtēt, vai kredīta ņēmēja pieprasījumu apstiprināt vai atteikt. Kredīta devējs noteikti arī noteiks personas auto vērtību un izvērtēs kredīta ņēmēja maksātspēju, pēc kuras pēc tam varēs arī piedāvāt konkrētu aizdevuma summu un piemērot attiecīgo gada procentu likmi. Ja kredīta ņēmējam kreditora nosacījumi liksies pieņemami, tad pēc tam tiks noformēts līgums, kuru abām pusēm būs jāapstiprina. Tad kredīta ņēmējam nāksies pārreģistrēt savu mašīnu CSDD un kļūt par tās turētāju ne vairs īpašnieku. Kad reģistrēšana būs veikta un CSDD to būs apstiprinājis, kreditors visbeidzot ieskaitīs norādītajā kredīta ņēmēja kontā norunāto aizdevuma summu.