
Uzsākt savu biznesu… Sapnis ne mazums cilvēkiem jau gadiem ilgi, bet vienmēr kaut kas ir traucējis to pārvērst par realitāti. Beidzot, beidzot, beidzot- ideja atnāca, bet ko tālāk?! Ideja ir ļoti maza daļa no visas, kas tālāk sekos. Ir jāieliek milzīgs darbs, lai no parastas idejas izveidotu biznesa ideju, tālāk arī reālistisku biznesa plānu, un tā tālāk; soļu šajā procesā netrūkst. Kad visiem šiem solīšiem ir sanācis tikt cauri, tad lai kaut ko uzsāktu vienmēr ir nepieciešams kaut neliels finansējums. Protams, brīnumu lietas var izdarīt ar smagu darbu, bet ar nekāda veida darbu nav iespējams uztaisīt pirmo prototipu, ja runa ir par rūpniecības uzņēmumu, vai strādāt ilgtermiņā un paplašināt uzņēmuma darbību. Katram no šiem soļiem ir nepieciešams vismaz kaut vai neliels kapitāls. Es ticu savai idejai tik ļoti, ka es ieguldīšu visus savus iekrātos līdzekļus, lai tas izdotos. Jā tas viss darbojas, bet diemžēl neesmu vēl dzirdējusi par nevienu uzņēmumu, kas darbotos nopietnos apjomos, kas ir spējis to izdarīt, izmantojot tikai savu finansējumu. Tas ir praktiski nereāli, bet ne vienmēr ir vērts pieņemt izaicinājumu un izmēģināt. Kad runa ir par tik nopietnu risku, tad ir vērts pārdomāt visas savas iespējas, un izvēlēties to, kas visvairāk atbilst izvēlētajam mērķim. Daudz tiek arī runāts, ka šādos gadījumos viens no efektīvākajiem avotiem ir draugi, radi un paziņas. Bet bieži vien tas var ļoti saasināt attiecības, it īpaši, ja ideja izgāzīsies. Ir jābūt vienmēr gataviem, ka paredzētā ideja neieraudzīs dienas gaismu, jo šobrīd 8 no 10 mazajiem uzņēmumiem nespēj izdzīvot līdz brīdim, kad ieņēmumi pārsniedz ieguldītos līdzekļus, kas ir visai biedējošs skaitlis. Katrs sāk ar cerību, ka viņa ideja būs tā īstā un vienīgā, kura ieraudzīs dienas gaismu, bet diemžēl izgāšanās scenārijs ir krietni reālistiskās. Tā kā tas viss ir samērā riskanti, un varētu nebūt lielākais prieks riskēt ar zināmu cilvēku naudu, tad ir vērts apskatīt tādas opcijas kā kredīts jaunajiem uzņēmējiem vai arī kredīts uzņēmējdarbības uzsākšanai. Pēdējos gados ir daudz strādāts pie šīs jomas, lai jaunpienācējiem industrijās būtu iespēja saņemt finansējumu no pašmāju finanšu iestādēm un redzēt kā viņu ideja ierauga dienas gaismu.
Daudzās finanšu iestādēs kredīts uzņēmumiem ir iespējams pret ķīlu. Bet bieži vien jaunajiem biznesmeņiem ķīlas nav, ja vien ķīlā netiek likts savs nekustamais īpašums vai citas vērtīgas lietas; jāatzīst, ka ar to ir jābūt ļoti uzmanīgiem, ja uzņēmumu dibina vairāki cilvēki, bet ieķīlāts tiek tikai viens īpašums, kas nepieder visiem partneriem, jo neveiksmes gadījumā vienam nāksies sēdēt bezdibeņa vidū, kad citi tikai paskatīsies uz sasistu sili un varēs droši doties tālāk. Ja biznesa plāns un citi uzņēmuma rādītāji paredz kā kredīts uzņēmumam, kas tiek pieprasīts, tiks atmaksāts un kādiem mērķiem tiks izlietots, tad bankas var piekrist uz līdzīgiem nosacījumiem kā privātpersonām. Privātpersonas var iegādāties nekustamo īpašumu par naudu, kas tiks saņemta no bankas, un iegādātais īpašums darbojas kā ķīla izsniegtajam kredītam. Aizdevumi uzņēmumiem darbojas līdzīgi, ja finanšu iestāde redz, ka visas izmaksas un atmaksas plāns ir pamatots un reālistisks. Respektīvi, ka aizdevums uzņēmumam tiks izsniegts, lai uzsāktu uzņēmējdarbību, lai ko tas nozīmētu- iegādātu nekustamo īpašumu, kas nepieciešams ražošanas uzsākšanai, veikala izveidei vai citām vajadzībām vai arī lai iegādātu nepieciešamo tehniku. Galvenais nosacījums ir tas, ka šī lieta kalpos kā ķīla kredītam, ja iepriekš netiks pretī dota neviena cita ķīla. Tāpēc šai lietai, īpašumam, tehnikai ir jābūt ar dzīves ilgumu garāku nekā izsniegtā kredīta atmaksas termiņam; gadījumā, ja neveiksies, banka vēl aizvien varētu pārdot to un segt savus zaudējumus, kas radīsies, kad netiks pilnībā atmaksāti procentu maksājumi.
Kredīti uzņēmumiem bez ķīlas parasti tiek piedāvāti no citām finanšu iestādēm, kas nav bankas, ja vēlamais aizdevums uzņēmumiem nav paredzēts jebkāda veida iegādei, kas vēlāk varētu kalpot kā ķīla. Šādos gadījumos ir jāapzinās, ka procentu maksājumi, kas tiks pieprasīti būs krietni augstāki nekā bankās piedāvātie. Tā kā procentu maksājumi var sasniegt visai augstas likmes, tad ir vērts izmantot mājaslapas, kurās tiek salīdzināti visi nebanku kredīti. Tā kā aizdevumi no ne banku iestādēm ir ļoti populāri pēdējā laikā, tad, par laimi visiem pārējiem, šādu kompāniju paliek arvien vairāk, līdz ar to procentu likmes samazinās un noteikumi mainās, paliek draudzīgāki aizņemties gribētājiem.
Pēdējo gadu laikā saņemt aizņēmumus sākt palikt arvien vienkāršāk, un tas arī paliek populārāk. Ikvienai juridiskai personai var gadīties brīdis, kad būs nepieciešams meklēt iespējas aizņemties papildus līdzekļus, lai paplašinātu, pilnveidotu un attīstību savu uzņēmumu. Lielākiem uzņēmumiem saņemt aizdevumus ir krietni vieglāk nekā mazākiem, jo visbiežāk uzņēmumiem jau ir izstrādāta sadarbība ar konkrētu banku, kas padara visu procesu krietni vienkāršāku salīdzinot ar mazajiem uzņēmējiem. Ir arī svarīgi saprast, kāpēc lielās kompānijas maksimāli izmanto visas iespējas saņemt līdzekļus no bankām. Princips ir salīdzinoši skaidrs, bet to nav tik vienkārši pamanīt, ja neviens to neizskaidro. Uzņēmumos diezgan lieli līdzekļi ir “iesaldēti”, respektīvi piesaistīti uzņēmuma darbībai, bet tie nevar tikt atgūti līdz brīdim, kad uzņēmuma darbība tiek pārtraukta, parasti, šie līdzekļi ir saistīti ar ražošanā izmantoto izejmateriālu izmaksām vai algām, kas tiek izmaksātas pirms vēl produktu, kas par šo summu tika saražoti, pārdošanas. Tā kā nauda vienkārši ir uzņēmumā, bet piekļūt tai ir neiespējami, tad kompānijas labprāt izvēlas opciju, ka šī summa ir aizņēmums, kas saņemts no bankas, jo tad visus pārējos līdzekļus var brīvi izmantot. Kā arī, kad uzņēmums plāno attīstības programmas, paplašināšanos vai līdzīgus procesus, tad tiek izmantoti bankas piedāvātie resursi, jo citādi uzņēmuma līdzekļi tiks izmantoti projekta realizācijai. Tas ir pārāk riskanti, ka šāda veida darbībās tiek ielikti praktiski visi uzņēmumā pieejamie līdzekļi. Neviens pieredzējis uzņēmums neriskēs ar uzņēmuma pašreizējās darbības iespējamo pārtraukšanu tikai lai paplašinātos, jo tas var beigties ar būšanu uz bankrota robežas. Tas ir galvenais iemesls, kādēļ lielāku projektu realizēšana vienmēr tiek izmantoti no ārpuses iegūtie līdzekļi. Vēl viens svarīgs faktors ir nepārtrauktu attiecību uzturēšana ar kreditējošo banku. Saglabāt un uzveidot uzticamu kredītu vēsturi uzņēmumam, juridiskai personai ir tikpat svarīgi kā privātpersonai, ja ne vēl svarīgāk. Tas ir galvenais faktors, uz kuru nākotnē bankas skatīsies, kad būs nepieciešams pieņemt lēmumu par kādu no projektu finansējumiem.
Bankas pieprasa ļoti pārdomātu biznesa plānu, it īpaši ja runa ir par pavisam jauniem biznesa partneriem. Kā arī finansējuma saņemšanas iespējas ir savā veidā limitētas, kas noved pie tā, ka arvien lielāku popularitāti iegūst iespēja saņemt papildus līdzekļus no investoriem vai kampaņām (venture capitalists, angel investors).