
Ja esi tikko kā pabeigta augstskola, nopirkta māja, noticis ģimenes pieaugums vai pēkšņi atklāts, ka dzīvoklim nepieciešama pilnīga renovācija, vai arī mājai steidzami jāliek jauns jumts, ne vienmēr ātrie kredīti 1000 EUR apmērā ne vienmēr pieejami un viegli, ātri iegūstami. Savukārt, ja esat finansiāli stabilā pozīcijā, tad ne 100, ne 200, ne 1000 EUR neplānoti izdevumi neradīs nekādas problēmas. Šajā rakstā uzskaitītie ieradumi novedīs pie stabilas finanšu situācijas, un neplānoti izdevumi nespēs izsist no sliedēm un meklēt kredītus.
Automātiski veido iekrājumus
Pirmkārt, kredīti un aizdevumi tiek meklēti vien tad, kad paša iekrājumi nespēj nosegt neparadzētos izdevumus pilnā apmērā. Lai vienmēr atrastos izdevīgā pozīcijā, nepieciešams iekrājumus veidot daudz agrāk un tādējādi nodrošināties pret neparedzētiem tēriņiem. Viens no veidiem, kā pārliecināties par to, ka iekrājumi tik veidoti sekmīgi, ir veidot tos automatizēti. Visvienkāršāk ir atvērt bankas depozītu, ja Jums jau ir neliels finansiālais spilvens, vai iekrājumu kontu, kurā katru mēnesi automātiski tiks ieskaitīta nauda un tādējādi iekrājumi veidosies paši no sevis, neatkarīgi no paša vēlmes naudu tērēt pašreiz vai atlicināt nākotnes tēriņiem un neparedzētiem gadījumiem. Izcils veids kā ietaupīt, automātiski pārskaitītā likme krājkontā tomēr nav labākā izvēle, ja vēlaties nodrošināties ar iekrājumiem, kurus var utilizēt dažu dienu vai stundu laikā. Krājkonts, kaut labs rīks, lai iekrātu papildus naudu, nebūs izcils veids, kā nodrošināt pieeju iekrātajai naudai.
Izmanto aplokšņu sistēmu
Apzinoties savu budžeta un finansēm kaitīgo ieradumu cēloņus, iespējams ne tikai tos novērst ar universāliem rīkiem un padomiem, bet gan strādāt tieši pie šo kaitīgo ieradumu apkarošanas. Ja, piemēram, nespēja plānot savus izdevumus un iedalīt dažādu kategoriju tēriņus šķiet galvenā vaininiece tava budžeta mazfunkcionalitātē, tad aplokšņu sistēma, iespējams, radīs atbildi uz šo jautājumu. Algas izmaksas dienā izņem naudu no bankomāta un sadali pa aploksnēm ikdienas tēriņiem. Vienīgie izdevumi, kas aplokšņu tēriņu sadalījumā nav iekļauti, ir fiksētie izdevumi, tādi kā īres maksa, telefona rēķins, interneta un citu komunikācijas servisu rēķini vai kas cits. Šos izdevumus gan viegli automatizēt, taču, ja kāda iemesla dēl tas nav ticis darīts, tad tos sākotnēji nomaksā tāpat. Atlikušo un budžetā paredzēto naudu sadalot pa aploksnēm, varēsiet sekot līdzi saviem tērēšanas paradumiem, progresam, kā arī analizēt galvenās izdevumu līnijas, ja gadījumā izdevumi pārsniedz budžetā ieplānotos kādā no kategorijām. Tas ir izcils veids, kā regulāri analizēt izdevumus, neļaujot sev tērēt par daudz un pamanot robus budžetā pirms laika.
Kontrolē impulsu pirkumus
Iespējams, visdraudīgākais un visiem vecumiem piemītošais ieradums impulsa pirkumiem, ko vēl vairāk pastiprina medijos un vispārējā publiskajā telpā pārraidītās reklāmas, ir viens no galvenajiem cēloņiem finanšu nestabilitātei. Impulsa pirkumi ir ne tikai bieži vien neatgriezeniski, bet arī lielākoties ne īpaši noderīgi, turklāt arī dārgi un budžetu kropļojoši. Ja vēlies impulsa pirkumus limitēt, iesakām dzīvot un veikalus apmeklēt bez kartes, ņemot līdzi tikai skaidru naudu, kā arī atteikties no pārāk lielu summu nēsāšanas sev līdzi. Kontrolei pār impulsu pirkumiem var palīdzēt arī 30 dienu izaicinājumi, kuru iespaidā nāksies samazināt kopējos izdevumus, vai arī atteikties no ārpuskārtas izdevumiem pilnībā, tādējādi arī limitējot mirkļa vājuma iespaidā izdarītus pirkumus.
Investē nākotnē
Investēšana nebūt neneozīmē savas naudas investēšana akciju tirgū, nekustamā īpašuma pirkšana vai kāda cita veida liela investīcija. Investēšana, kas īpaši nepieiešama jauniem profesionāļiem, ir investēšana izglītībā, bet tas nebūt nav viss. Ļoti svarīga arī investēšana pensiju fundos, lai nodrošinātu savas vecumdienas. Kad pensiju krājkonts ir stabili augošs, atlikušo naudas summu iespējams ieguldīt kādā no akcijas tirgiem vai akciju blokiem, pimēram, Roth IRA vai citā. Nav svarīgi, kādus paradumus un iekrājumus veido tagad, bet ieguldījums savā nākotnē ir viens no svarīgākajiem budžeta un stabila finansiālā stāvokļa pilāriem.
Dzīvo taupīgi: seko izdevumiem
Taupīgums un nabadzība nav viens un tas pats, bet, kad vēlies savu finansiālo stabilitāti uzlabot, ieteicams iejusties nelielus ienākumus saņemošo āda kaut uz dažiem mēnešiem. Iemācoties dzīvot ļoti taupīgi, pēcāk iespējams atlikušo un iekrāto naudu investēt citiem svarīgiem mērķiem, savukārt savus jaunos ieradumus, izsverot katru pirkumu un novērtējot katru savu ienākumu avotu pilnībā, varat izmantot, lai vairot labklājību ilgtermiņā.
Mēģini paaugstināt savu neto vērtību
Jebkurš no mums ir spējīgs ieguldīt gan akciju tirgū, gan veidot iekrājumus, bet, lai sekmīgi gan veidotu iekrājumus, gan ieguldītu ar iespēju saņemt augstākus procentus, ir vērts apsvērt savu ienākumu, iekrājumu un parādu balansēšanu. Lai nodrošinātu sev augstāko personīgo neto vērtību, nepieciešams vai nu samazināt parādus, vai paaugstināt ienākumus. Var arī palielināt iekrājumus, taču visefektīvākā neto vērtības paaugstināšana būs, ja darīsiet visu iepriekšminēto kopā. Ar mazāku parādu, augstākiem ienākumiem, kā arī augošu krājkonta apjomu, neto vērtība tiks paaugstināta, tādējādi nodrošinot labāku balansu. Ieteicams savu neto vērtību pārrēķināt katru mēnesi, tā turot sevi grožos un mērot savus panākumus ar katru nedēļu.
Izglīto sevi personīgo finanšu jomā
Galu galā, izglītība ir viena no svarīgākajām satāvdaļām, kas nodrošinās ne tikai īslaicīgus un tūlītējus panākumus un finansiālos uzlabojumus, bet gan ļaus savu stāvokli uzlabot ilgtermiņā, sākot jau no šodienas. Izvēle lasīt finanšu literatūru, blogus, klausīties audiogrāmatas vai arī pieteikties kādam finašu kursam noteikti apmaksāsies, ar laiku ļaujot ieguldīt gudrāk, kā arī baudīt lielākus augļus no tā paša ieguldījuma.
Ieradumi tagad, rezultāti vienmēr
Galu galā, mēģinot sevi pieradināt pie šiem 7 ieteikumiem un tehnikām, var sasniegt personīgo finanšu stabilitāti un panākumus, kas nodrošinās ne tikai ilglaicīgus un laika gaitā arvien stabilākus ienākumus, bet arī ļaus augt un attīstīties personīgi. Piemēram, ieguldīšana savās finanšu zinībās ļaus zinību augļus izbaudīt vēl ilgi pēc to pielietošanas, un taupīgo ieradumu ievērošana liks ne tikai skatīties uz budžetu savādāk, bet arī atskārst, cik svarīga ir izdevumu apzināšanās, sava budžeta plānošana un pieturēšanās pie tā. Aplokšņu sistēma ļaus sekot sava budžeta īstenošanai no bez nekādām laika novirzēm, un impulsu pirkumu mazināšana, izmantojot kādu no 30 dienu izacinājumiem vai, gluži vienkārši, neņemot līdzi naudu, kad dodaties pastaigā, kā arī izklaidēšanās vietas pārcelšana no iepirkšanās centriem uz parkiem, dārziem vai piemājas pagalmu, kurā nav nepieciešams tērēt naudu, būs izcils sākums finanšu stabilitātei.