
Kad jau šķiet, ka universitātes grāds pabeigts, prakse sekmīgi izieta, pirmais darbs ļāvis augt līdz kārotajai pozīcijai vidusmēra menedžmentā, savukārt algas pielikums pēdējos pāris mēnešos ļauj baudīt dzīvi vēl sald;ak kā parasti, tā vien attopies, ka uz zaļa zara tomēr neesi. Ieskatoties bankas izrakstā, ienākumi joprojām tā vien kā pārsniedz izdevumus, tomēr līdz ilgtermiņa mērķiem, sapņiem un finansiālajai brīvībai vēl ļoti tālu. Te uzskaitīsim 5 lietas, kas Tev liedz tikt uz zaļa zara. Vai nu tās jāmaina un jāpārvērš ienākumu veicinātājos, vai arī sevi vairāk jākontrolē ikdienas tēriņos, bet, ja ņemsi vērā šos 5 ieteikumus, tad uz zaļa zara tiksi drīz vien.
Kaitīgi ieradumi
Kad iedomājies kaitīgus ieradumus, pirmām kārtām prātā nāk smēķēšana, ilgstoša laika pavadīšana iekštelpās, neaktivitāte, ātri pagatavojamās maltītes un citi. Patiešām, pārmērīga alkohola lietošana ir kaitīga ne tikai veselībai, bet arī tavam maciņam. Pirmkārt, akcīzes preces, kā alkohols un tabakas izstrādājumi, ir ar akcīzes nodokli apliktas, tā paaugstinot to cenu salīdzinoši ar citām precēm. Ne tikai to augstākā cena un mazais pienesums ikdienas nepieciešamības precēm, bet arī kaitīgo ieradumu, ģenētiski modificētas un rūpnieciski ražotas pārtikas mazais kvalitatīvo uzturvielu daudzums kopā ar nekustīgumu vienīgi palielina iespēju saslimt ar kādu slimību pasliktinātās un organisma novājinātās imunitātes dēļ. Tādējādi, uzturā lietojot zemas kvalitātes partiku un praktizējot kaitīgos ieradumus, novājināts ķermenis pieprasīs vairāk atpūtas, dos mazāk enerģijas un pieprasīs apmeklēt ārstus, iegādāties zāles, tādējādi iecērtot vēl dziļāku robu tavā maciņā.
Tomēr kaitīgi ieradumi, ja runājam par personīgajām finansēm, nesākas un nebeidzas ar veselībai kaitīgiem ieradumiem. Vēl kaitīgāki maciņam ir ieradumi pirkt lietas, kas patiesībā nav nepieciešamas, paļauties uz kuponu izdevīgumu, nepārbaudot cenas, neplānot savus iepirkumus ilgtermiņā un citi, par kuriem vairāk izklāstīts nākamajās rindkopās.
Nepilnīgi ieteikumi
Slikti ieradumi ir viena lieta, bet slikti ieteikumi no tiem, kuriem uzticamies un kuru viedokli augsti vērtējam, ir pavisam cits stāsts. Reizi pa reizei var būt patiešām sarežģīti kritiski novērtēt kāda cita viedokli, ja viņu autoritāte un ieteikumi bijuši vadošie lielu Jūsu dzīves daļu. Studentam būs sarežģīti ieturēt distanci no vecāku un vecvecāku ieteikumiem, kā investēt, kādu budžetu izmaksu un iekrājumu sadalījumu veidot, kur vislabāk pelnīt un kā apieties ar naudu. Ne tikai tuvinieku autoritāte, bet arī daudzo interneta vietņu satura nepilnīgums neļauj pilnīgi uzticēties publiskajā telpā pieejamajai informācijai, un tādēļ īpaši jāuzmanās no padomiem, kas vai nu nav piemēroti tavai finansiālajai pozīcijai, vai arī ir vienkāršoti un pat nepatiesi.
Mirkļa vājums
Pat ja budžets sastādīts, uz veikalu ejat ar ieprirkumu sarakstu un regulāri ieguldāt pāri palikušo naudu nākotnes mērķu istenošanai, mirkļa vājumā izdarīti pirkumi, vai nu fiziskajā pasaulē, vai arī virtuālajos veikalos vai interneta vietņu mājaslapās, ir potenciāli visu Jūsu finanšu pārskara bojātāji. Ja, ejot uz veikalu ar nodomu iepirkt pārtiku vai kādu specifisku ierīci, tad ieteicams lieku skaidru naudu un kredītkartes atstāt mājās, un līdzi ņemt tikai tik daudz, lai pietiek tam, kas paredzēts ieprikumu sarakstā. Tādējādi varēsiet pieturēties pie iepirkuma saraksta, tajā pašā laikā nedomājot un neraizējoties par iespējamiem impulsa pirkumiem. Ja patiešām redzat kādu īpaši izdevīgu iespēju ietaupīt, tad vienmēr iespējams atgriezties veikalā. Tādējādi Jūs ne tikai ilgtermiņā ietaupīsiet un pieradināsiet sevi atturēties no impulsa pirkumiem, pieturoties pie paredzētā budzēta, bet arī ļausiet sev iegādāties tikai to, kas nepieciešams, iegūstot laiku pārdomām un apsverot iespējamos impulsa pirkumus.
Lai pārstātu padoties impulsa pirkumiem, ieteicams izmantot šādus trikus: 10 sekunžu likumu, 30 dienu pārdomu periodu, kā arī kredītkaršu automatizēto datu aizpildīšanas iestatījumu dzēšanu no inteneta pārlūka. Šie likumi liek pārdomāt pirkumu un pirkuma vērtību, un neļauj impulsam tevi vadīt mirkļa iespaidā. 10 sekunžu likums nosaka noskaitīt 10 sekundes no produkta ieraudzīšanas veikala plauktā. Ja joprojām, to turot rokās 10 sekundes, ne vien vēlaties, bet esat racionāli pārliecināts, ka šis produkts vai serviss Jums patiešām nepieciešams un radīs ne tikai mirkļa iepriecinājumu, bet arī būs labs ieguldījums nākotnē, tad ļaujat sev iegādāties šo produktu. Likums attiecas galvenokārt uz zemas un vidējas vērtības pirkumiem, kā pārtika, higiēnas preces, kosmētika un citas lietas. Ja plānojat iegādāties ko lielāku, tad 30 dienu pārdomu periods būs labs veids, kā pārliecināties, ka neesat pirkumu izdarījis impulsa iespaidā. Ja vēlaties iegādāties datoru, kameru, somu, aviobiļetes uz kādu attālu, eksotisku salu vai SPA kūrortu, tad vietā būs 30 dienu likums, kas tev neļaus izdarīt pirkumu, pirms tas kārtīgi apsvērts. Ne tikai tā ietaupīsiet daudz naudas, bet arī turpināsiet dzīvot kā minimālists, nemēģinot savus ikdienas finanšu izdevumus samzināt līdz minimumam, ja patiesais iemesls nesatbilitātei ir impulss.
Slikta plānošana
Lai ilgtermiņā Jūsu finanses būtu sekmīgas, ieteicams plānot ne tikai dienas, nedēļas, mēneša un ceturkšņa robežās, bet gan strādāt pie gada un dažu gadu ilga plāna, kas ietver galvenos mērķus, ieguldījumus un tēriņus. Ja GPL likmju salīdzinājums, ņemot iepriekšējo kredītu, nav bijis īpaši veiksmīgs, un šobrīd esat iestrēdzis ar parādu un procentu maksājumiem, tad 3 vai 5 gadu mērķis, iespējams, būs nomaksāt parādu un procentus. Plānojot ilgtermiņa budžetu, varat savus ienākumus un izdevumus pielāgot tā, lai kredīta maksājumiem rastos vieta, taču tos nevajadzētu izjust īpaši smagi. Ja plānojat ilgtermiņā, budžets gada vai pāris gadu griezumā ļaus finansiāli plaukt, pat tad, ja nepelnīsiet īpaši vairāk, kā pelnāt šobrīd.
Finanšu zinību vājums
Pēdējais, bet, iespējams, pats svarīgākais punkts, kas neļauj Jums izjust algas pielikumu, izcilu augstskolas un augstākās izglītības izvēli, veiksmīgu prakses vietu un apmierinātu darba devēju, ir iespējamais robs finanšu zinībās. Kad nauda nopelnīta, tēriņi apgriezti, lai saderētos ar Jūsu tuvējos gados nepieciešamo mērķu sasniegšanu, kad plānojat finanses un strikti izvērtējat, kuriem ieteikumiem klausīt un kurus labāk neņemt vērā, tomēr nepieciešamas arī individuālas zināšanas. Lai veiksmīgi liktu naudai strādāt, to investētu un neciestu zaudējumus, nepieciešams sevi izglītot šajā jomā. Iespējams, vēlaties investēt ar zemiem procentiem, bet, iespējams, vēlaties uzņemties risku un investēt kādā jaunajā uzņēmējdarbībā, kas sola lielus ienākumus, bet tikpat labi var arī izgāzties un bankrotēt. Ja mācēsiet pārvaldīt savas finanses, zināsiet finanšu pamatus un investīciju iespējas, tad drīz vien redzēsiet panākumus savā personīgajā gada pārskatā. Ieteicams lasīt grāmatas, neatkarīgos interneta blogus vai arī pierakstīties tiešsaistes kursos, kurus iespējams pabeigt attālināti Jums izdevīgā likā un vietā.
Uz zaļa zara
Tikt uz zaļa zara nav nemaz tik grūti, zinot un pieturoties pie šiem 5 padomiem. Teju ar jebkuriem ienākumiem iespējams piedzīvot finansiālu uzplaukumu un, sekmīgi menedžējot savus ienākumus, izdevumus, inestīcijas un finasēm kaitīgos ieradumus, drīz vien plaukt.