
Kaut gan minimālisms ne vienmēr nozīmē taupību, tā ilgtermiņā ir gan izvēle par labu ietaupījumam. Filizofija, kas patieso, īsto un svarīgo dzīvē, nedodot vietu liekajam un mazvērtīgajam, garākā laika posmā ļauj ietaupīt ne tikai naudu, bet arī enerģiju un laiku, kas ir svarīgs priekšnoteikums ceļā uz finansiālo brīvību. Sekojošie padomi, kā ar minimālista domāšanu uzkrāt nebaltai dienai, īpaši palīdzēs studentiem vai tiem, kam gluži vienkārši nepieciešams atgriezt kredītu bankai.
Novērtēt sevi, nevis lietas
Viens no lielākajiem minimālistiskas dromāšanas stūrakmeņiem ir brīvības rašana un vietas izveidošana sev un savai dzīvei. Ne tikai minimālisms ļauj atbrīvoties no liekā; tas iedrošina atrast vietu sev. Ikdienā, izmantojot un dzīvojot vidē, kurā nepieciešams sevi definēt un analizēt caur kādu „zīmolu“, identitāte bieži vien zūd, jo to, ko pērk un pārdod, cilvēki uzskata par definējošu. Te gan jāatzīmē, ka tā ir daļēja taisnība, taču, lai sevi pilnīgi atbrīvotu no zīmolu ietekmes, nepieciešams ieguldīt laiku un ļaut sev izcelties uz brendu, lietu, tehnikas un citu produktu vai darbību fona.
Tas nozīmē, ka, līdz ko pārstājat sevi definēt caur zīmolu, restorānu, iespējams ne tikai atrast jaunas vietas un lietas, ko darīt, bet arī ietaupīt uz zīmolu veidotā priekšstata par sevi. Zīmola logo uz krekla, restorāna nosaukums vai jaunākās mašīnas modelis nav tas, kam jāvelta daudz uzmanības.
Tas gan nenozīmē, ka zīmolam nav jāpiegriež ne mazākās vērības. Nereti atsevišķi produkti un zīmoli ir populāri ne tikai to cenas un reklāmas dēļ, bet arī gadiem ilgās darbības un kvalitatīva produkta dēļ. Tomēr jāpatur prātā, ka ne visi zīmoli un ne visas cenas, priekšmeti un produkti definē tevi, un, lai gan ir iespējams sevi distancēt, minimālisms iedrošina to patiešām aizmirst.
Atstājot vietu cilvēkam un viņa paša izteiksmes līdzekļiem, gada laikā iespējams ne tikai iekrāt naudu, pērkot uzticamas
Trieciencena vai nepieciešamība?
Pat neieejot veikalā, acis ņirbst no plakātiem, kas sludina trieciencenas, izdevīgus dubultpaku piedāvājumus un divu preču cenu par trijām. Nav pat nepieciešams atrasties komerciālajā zonā; reklāmas readio, televīzijā, interneta vietnēs un citur nepārtraukti sludina pirkšanas kultu, turklāt tieši izdevīguma kultu.
Kaut gan dažrezi grūti pretoties izdevīgam piedāvājumam, minimālisms nav par daudzumu, izdevīgumu, cenu, bet gan nepieciešamību un patieso vērtību. Ja vēlaties, lai lietas kalpo cilvēkam, nevis cilvēks – lietām, nepieciešams sevi apstādināt un saprast, par ko grasāties iztērēt laiku, vietu un naudu. Vai 500 eiro kredīts tiešām nepieciešams, lai iegādātos kameras objektīvu, kas šobrīd pieejams ar atlaidi par izdevīgu cenu? Ja nešaubaties, tad par to nav šaubu, bet, ja vēlaties pirkumu izdarīt tikai tādēļ, ka tas ļaus justies labāk par izdevīga piedāvājuma izdarīšanu, tad riskējat iegādāties lietu par kuru ne tikai būs nepieciešams atmaksāt ar procentiem, bet arī kas aizņems vietu Jūsu privātajā telpā, un, iespējams, par ko ajadzēs maksāt papildus, lai uzturētu vsilabākajā kārtībā.
Pirms iegādāties ko, kam ir izcila vērtība vai izdevīgs piedāvājums, pirmkārt jāzina, vai šī lieta ir ne tikai vērtīga cenas ziņā, bet arī vērtīga Jums personīgi. Vērtīgas un patiešām nepieciešamas, ilglaicīgas un nākotnē izmantotas lietas vai pakalpojumi būs labs ieguldījums nākotnē, taču kārtējās trieciencenas radītā apdullumā iegādātā papildu manta nebūs ne labs pamats iekrājumiem, ne arī ļaus izbaudīt minimālista garu.
Aizmirsti laika un vietas trūkumu
Minimālisms neznozīmē lielo pavasara tīrīšanu. Patiesībā minimālisms nenozīmē ne tikai tīrīšanu, bet arī ne uzkopšanu, izmešanu, atbrīvošanos vai ziedošanu. Tās ir tikai darbības, lai atbrīvotu sevi un vietu sev apkārt no visa liekā, taču, ja sāk ar tīrību prātā, tad lietu neakumulēšana un finasiālās pozīcijas uzlabošanās būs tikai loģisks sekojums.
Kad nepērkat papildus lietas, kad neuzņematies papildus darbus, kas piešķir maz nozīmes, bet aizņem milzuma laika, kad nevēlaties pavadīt laiku kopā ar cilvēkiem, kas izsūc enerģiju un nedod labumu, tad nepieciešams atrast fokusu un veltīt laiku nodarbēm, kas piešķir dzīvei jēgu, savukārt sev apkārt atrodošos vietu piepildīt vai atstāt brīvu sev un tuvajiem.
Lai sāktu izškirt, ko akumulēt, lietot, iegādāties, iedomāties, runāt un skatīties, lasīt un klausīties, nepieciešams minimālista prāts. Jāzina, ko vēlaties, un, ja izdarīsiet pareizās izvēles, tad rezultātā iegūsiet ne tikai vieglāku, patīkamāku dzīvi, bet arī lielākus ietaupījumus. Jūsu prāts vairs nebūs aiņemt ar zemas kvalitātes satura žurnālistiku, televīzijas kanālu reportāžām, triviālām filmām. Jūsu virtuve nebūs piebāzta ar specializētiem nažiem katra veida auglim un dārzenim, un Jūsu viesistabas dīvānā būs vietas ne tikai neskaitāmiem spilveniem, bet arī pašiem viesiem, kā arī skapī un uz kosmētikas galdiņa varēsiet atrast tieši to, ko meklējāt.
Mazi un vienkārši paņēmieni, kā nogaidīšana pirms pirkuma izadrīšanas, iepirkšanās vienam, nevis draugu pavadībā, kā arī miera un klusuma izbaudīšana un informācijas šķirošana gan virtuālajā, gan fiziskajā pasaulē būs tā vērta, lai ietaupītu naudu un saglabātu laiku, vietu un enerģiju.
Prieks nav ne nopērkams, ne pārdodams
Lai gan šis ir viens no zelta teicieniem ne vienā vien kultūrā, laime nav nopērkama ne par kādu naudu. Ja vēlies aizmirst bēdas, nesteidzies uz tuvāko iepirkšanās centru. Ja vēlies sevi iepriecināt, sāc ar pastaigu pa parku, mūziku vai sarunu ar kādu sev tuvo. Ieguldi attiecībās, nevis lietās. Prieku un laimi nevar nopirkt, un minimālisma ideja par lietām, kas nepieciešamas dzīvei, iet roku rokā ar šo teicienu. Laime nav saskaitāma ne naudā, ne īpašumā. Laime un lietas var iet vienu ceļu, bet mēģināt nopirkt laimi ar vairāk, lielāk, dārgāk vai izsmalcinatāk darnātām lietām nav iespējams. Minimālisms māca: mazāk ir vairāk, un svarīgi, lai dzīve ir piepildīta, nevis Tavs dzīvoklis, soma un garāža pilna ar lietām, kam bija jānes prieks.
Kopā: mazāk, īstāk, lētāk
Lai gan iekrājumus veidot var visi, šie minimālista padomi ļaus tev atcerēties, ka īstā vērtība ir nevis lietu daudzumā, bet kvalitātē. Lietas ir svarīgas, bet tikpat svarīgi ir cilvēki, attiecības, brīži, ko pavadi kopā ar citiem vai vienkārī velti veinīgi sev, kā arī laiku, ko atvēli sev un sev tuvajiem. Pērkot mazāk, netērējot, lai nopirktu laimi, kas nav nopērkama, kā arī priekšroku dodot personībām, cilvēkam un attiecībām, Tu nemanot iekrāsi tik daudz, lai neraizētos par iekrājumu veidošanu un budžeta plānošanu.